Gorzowski szpital leczy chorych z Ukrainy

2022-04-21 17:47
Szpital
Autor: fot. Silas Camargo Silão/Pixabay

Zmagają się nie tylko z ciężką chorobą, ale również ze zmęczeniem fizycznym, a często nawet psychicznym. Specjaliści z gorzowskiego szpitala pomagają chorym onkologicznie oraz hematologicznie pacjentom, którzy uciekli z ogarniętej wojną Ukrainy. Lekarze zapewniają, że w Gorzowie Ukraińcy są objęci taką samą opieką jak polscy chorzy.

Bezpłatna opieka medyczna w Polsce dla ukraińskich obywateli została im zagwarantowana w specustawie przyjętej przez rząd. Mogą oni korzystać ze wszystkich usług, z wyłączeniem świadczeń uzdrowiskowych.

Wielu z nich zmaga się z chorobą hematologiczną lub onkologiczną, a trwająca w ich kraju wojna uniemożliwiła im rozpoczęcie lub kontynuację leczenia. Pomocą służą m.in. lekarze z gorzowskiego szpitala, którzy zapewniają im kompleksową opiekę medyczną. Najczęściej obywatele Ukrainy trafiają do Polski z uogólnioną chorobą onkologiczną lub hematologiczną.

W każdym województwie jest przynajmniej jedna placówka onkologiczna, która jest gotowa do przyjęcia pacjentów z Ukrainy. Wsparcie w trakcie leczenia nowotworów oferują też liczne stowarzyszenia oraz fundacje. Szczegółowe informacje na temat oferowanej pomocy dostępne są na stronie internetowej Narodowego Funduszu Zdrowia.

Listen to "Gorzowski szpital leczy chorych pacjenów z Ukrainy" on Spreaker.