Lubuscy strażacy ruszają ze specjalną kampanią informacyjną

2022-04-29 16:10
Zadbaj o bezpieczeństwo ratownika - fotowoltaika zagrożeniem dla ratownika
Autor: Kamil Lewera Zadbaj o bezpieczeństwo ratownika - fotowoltaika zagrożeniem dla ratownika

Od kilku lat w Polsce trwa boom na instalacje fotowoltaiczne. Z roku na rok ich liczba rośnie. Tego typu urządzenia są przyjazne środowisku, ale podczas akcji gaśniczych mogą stanowić ogromne zagrożenie dla strażaków. Możemy jednak temu zapobiec w prosty i niezwykle tani sposób.

Panele słoneczne są coraz tańszym i bardziej dostępnym sposobem na uniezależnienie się od zewnętrznych dostawców energii. Warto jednak pamiętać o ich odpowiednim zabezpieczeniu przeciwpożarowym. Aby instalacje fotowoltaiczne nie stanowiły zagrożenia podczas akcji gaśniczych, warto aby o ich posiadaniu poinformować strażaków poprzez umieszczenie na skrzynce elektrycznej specjalnej naklejki.

Strażacy podkreślają jednak, że prawidłowo zamontowana instalacja nie stanowi zagrożenia, ale jeśli już dojdzie do jakiegokolwiek pożaru, to jej gaszenie może być niebezpieczne dla ratowników. Zupełnie inną sprawą jest prawidłowy, a przede wszystkim fachowy montaż instalacji fotowoltaicznej. Niezwykle istotne jest również regularne serwisowanie takich urządzeń.

Wzór naklejki informującej o posiadaniu instalacji fotowoltaicznej dostępny jest m.in. na stronie internetowej lubuskiej straży pożarnej. Można ją samodzielnie wydrukować i umieścić na skrzynce. Ponadto tzw. naklejki PV można kupić w branżowych sklepach internetowych.

Listen to "Zadbaj o bezpieczeństwo ratownika - fotowoltaika zagrożeniem dla ratownika" on Spreaker.