Uważajmy na cienki lód!

2024-01-16 15:15
Uwaga na lód
Autor: Wielkopolska Policja Zima

Policjanci oraz strażacy apelują, aby nie wchodzić na zamarznięte zbiorniki wodne. Ujemne temperatury powietrza sprawiają, że na wielu jeziorach, stawach i zalewiskach utworzyła się pokrywa lodowa, ale nie jest ona bezpieczna.

Ostatnie mrozy skuły lodem wiele zbiorników wodnych, ale w wielu miejscach jest on cienki, bardziej kruchy i mniej stabilny. Wchodzenie na taflę w taką pogodę to ogromne ryzyko. Często jest to śmiertelnie niebezpieczna pułapka – ostrzegają ratownicy.

Choć taka zamarznięta tafla wody na stawach, jeziorach czy zalewiskach może wydawać się dobrym miejscem do zabawy, jazdy na łyżwach czy wędkowania, to warto jednak pamiętać, że poruszanie się po lodzie bez odpowiedniej wiedzy oraz sprzętu jest bardzo ryzykowne i może zakończyć się tragicznie – ostrzegają z kolei strażacy. A gdy już załamie się pod nami lód, najważniejsze to utrzymać się w obrębie przerębla. Pod taflą lodu nie tylko tracimy orientację, ale zdecydowanie inaczej zachowuje się nasz organizm – ostrzega ratownik medyczny z wieloletnim doświadczeniem Robert Sołtys.

Niezależnie od grubości tafli lodu, radzimy jednak wybierać te specjalnie przygotowane lodowiska, które dostępne są dla każdego w niemal każdym większym mieście.

Listen to "Uważajmy na cienki lód!" on Spreaker.