W Gorzowie ma powstać Muzeum Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej

2024-02-23 12:36
bp Wilhelm Pluta
Autor: www.encyklopedia.wimbp.gorzow.pl

W Gorzowie ma powstać Muzeum Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej. To nowa inicjatywa ordynariusza diecezji biskupa Tadeusza Lityńskiego. Muzeum ma powstać po to, aby zatroszczyć się o niezwykle bogate dziedzictwo historyczne oraz kulturowe Kościoła na Środkowym Nadodrzu.

Pomysł utworzenia Muzeum Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej zrodził się kilka miesięcy temu, a potrzebę utworzenia takiej placówki widać już od dawna.

- Choć nasza diecezja powstała w 1945 roku, to jednak odwołuje się do dziedzictwa sięgającego wielu wieków wcześniej – podkreśla biskup pomocniczy diecezji zielonogórsko-gorzowskiej – Adrian Put.

W muzeum mają być prezentowane różnego rodzaju zbiory, m.in. rzeźby, obrazy oraz naczynia i inne artefakty liturgiczne, a także biskupie. Jak na razie nie ma decyzji o dokładnej lokalizacji muzeum. Docelowo placówka ma powstać w bezpośrednim sąsiedztwie gorzowskiej katedry. 

Dodajmy, że w głównej siedzibie Muzeum Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej znalazłby się również wszystkie pamiątki związane ze sługą Bożym biskupem Wilhelmem Plutą.