Wysoki poziom wody w lubuskich rzekach

2023-12-29 13:49
Wysoki poziom wody w Warcie w Gorzowie
Autor: fot. Kamil Lewera Wysoki poziom wody w Warcie w Gorzowie

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed podnoszącym się stanem wody w lubuskich rzekach. Na wielu wodowskazach naszego regionu możemy już zaobserwować przekroczenia stanów ostrzegawczych.

Jak informuje IMGW, sytuacja dotycząca poziomu wody w rzekach jest bardzo dynamiczna. Powodem tego są dodatnie temperatury, które sprawiają, że w górach szybciej topnieje śnieg.  Duże znaczenie mają też ostatnie opady deszczu.

W naszym regionie stan ostrzegawczy został przekroczony na Odrze i Warcie w Kostrzynie nad Odrą, na Odrze w Słubicach oraz na Noteci w Gościmcu. Natomiast na Obrze w Bledzewie woda jest powyżej stanu alarmowego. Poziom wody podniósł się również w Warcie w Gorzowie. To spowodowało, że pod wodą znalazły się dolne tarasy gorzowskich bulwarów.

Co równie istotne, wzrost poziomu wody w rzekach jest korzystny dla naszego środowiska, ale niepokojący, że doszło do tego już w grudniu – mówi Grzegorz Walijewski z IMGW.

Aktualny poziom wody w lubuskich rzekach można sprawdzać na bieżąco za pośrednictwem strony internetowej Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w zakładce HYDRO.

Listen to "Wysoki poziom wody w lubuskich rzekach" on Spreaker.