17. Choinka pod Oknem Papieskim

2023-12-18 9:27
17. Choinka pod Oknem Papieskim
Autor: Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej 17 Choinka pod Oknem Papieskim

W Krakowie po raz 17. rozświetlono choinkę pod Oknem Papieskim, a do dzieci zgromadzonych przy Franciszkańskiej 3 przybył św. Mikołaj z prezentami.

Abp Marek Jędraszewski zapalił światełka na 14-metrowej jodle pospolitej, która do Krakowa została przywieziona z Nadleśnictwa Dębica. Metropolita krakowski wyjaśnił, dlaczego choinka jest symbolem Bożego Narodzenia. Przywołuje ona historię rajskiego drzewa, z którego owoc zerwali pierwsi rodzice, łamiąc w ten sposób zakaz Pana Boga i ściągając na całą ludzkość nieszczęście, jakim jest śmierć. Ale Bóg zesłał Swojego Jednorodzonego Syna Jezusa Chrystusa, który odkupił świat.

– To drzewko – choinka przypomina nam, że dzięki Chrystusowi możemy korzystać z drzewa życia, które daje nam wspaniałe, dobre życie dzieci Bożych a jednocześnie sprawia, że z nadzieją możemy oczekiwać spotkania z Panem Jezusem w wieczności – mówił metropolita.

Przypomniał też, że tradycja rozświetlania choinki pod Domem Arcybiskupów Krakowskich przy Franciszkańskiej 3 nawiązuje do zwyczaju, który na początku swojego pontyfikatu w Watykanie zainicjował św. Jan Paweł II.

Arcybiskup powiedział, że prezenty, które tego wieczoru otrzymały dzieci są zapowiedzią darów miłości i pokoju, które już niedługo przyniesie Nowonarodzony Jezus. Zaprosił wszystkie dzieci, aby przyszły odwiedzić także żywą szopkę, która w noc wigilijną zostanie zainaugurowana w pobliżu choinki.

Przed rozświetleniem choinki pod Oknem Papieskim ponad 300 osób w 30 grupach z całej Archidiecezji Krakowskiej, a także spoza niej wzięło udział w grze miejskiej “Poszukiwacze Pani Choinki“. Pierwsza konkurencja rozegrana została w Muzeum Archidiecezjalnym im. Kardynała Karola Wojtyły, a kolejne w Wyższym Seminarium Duchownym Archidiecezji Krakowskiej, gdzie uczestnicy mogli dowiedzieć się o życiu i świętości bł. Piotra Dańkowskiego, św. Królowej Jadwigi i św. Jana Pawła II. Klerycy przygotowali gorącą herbatę i drożdżówki.

Zwycięzcą gry “Poszukiwacze Pani Choinki“ okazała się zabierzowsko-krakowska grupa „Lolek skład”. Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach ufundowało wycieczkę dla całej drużyny.

Wydarzenie pod Oknem Papieskim poprowadzili Wodzireje z Krakowa. Na scenie kolędowała Akademia Mała Ciupaga – kapela ponad 150 dzieciaków z Łącka i okolic. Przedstawiciele Lasów Państwowych tradycyjnie już rozdawali jodłowe gałązki.

Źródło: Archidiecezja Krakowska