70-lecie święceń kapłańskich najstarszego księdza archidiecezji warszawskiej

2023-08-25 9:47
70-lecie święceń kapłańskich najstarszego księdza archidiecezji warszawskiej
Autor: Sample Fot. K. Regulski/Akademia Katolicka w Warszawie (Facebook 70-lecie święceń kapłańskich najstarszego księdza archidiecezji warszawskiej

Najstarszy kapłan archidiecezji warszawskiej ks. infułat Stanisław Kur obchodzi 70-lecie święceń kapłańskich. Sędziwy duchowny został wyświęcony przez Prymasa Tysiąclecia bł. kard. Stefana Wyszyńskiego.

Z tej okazji w Domu Rekolekcyjnym Wyższego Metropolitalnego Seminarium Duchownego przy ul. Dewajtis 7 w Warszawie odbył się uroczysty obiad. Dostojnego Jubilata odwiedzili kard. Kazimierz Nycz wraz z biskupami pomocniczymi archidiecezji warszawskiej: Rafałem Markowskim, Michałem Janochą i Piotrem Jareckim, a także biskup senior diecezji drohiczyńskiej Tadeusz Pikus oraz pochodzący z archidiecezji warszawskiej arcybiskup metropolita warmiński abp Józef Górzyński.

Gośćmi ks. Kura byli również księża infułaci: ks. Jan Miazek i ks. Jan Sikorski oraz wielu innych duchownych i świeckich, którzy na drodze swojego życia mieli z nim styczność. Przybyli także członkowie rodziny Kapłana.

W czasie przemówień nie brakowało osobistych wspomnień i anegdot związanych z Ks. Jubilatem. Ponadto dyrektor Dobrego Miejsca ks. Paweł Walkiewicz, odczytał serdeczny list od emerytowanego metropolity przemyskiego i b. przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski abp. Józefa Michalika.

Święceń prezbiteratu udzielił ks. Kurowi w 1953 r. bł. kard. Stefan Wyszyński. Zasłużony i ceniony kapłan za swoje motto obrał słowa „Bóg jest miłością” i przez całą posługę kapłańską z wiarą i zaangażowaniem wprowadzał te słowa w czyn. Był rektorem Wyższego Metropolitalnego Seminarium Duchownego w czasach budowy i powołania gmachu przy ul. Dewajtis, a od tamtej pory nieprzerwanie jest jego mieszkańcem.

Ks. infułat Stanisław jest obecnie najstarszym księdzem archidiecezji warszawskiej, ma niespełna 94 lata. Regularnie odwiedzają go kapłani, którzy na swojej drodze powołania mieli z nim styczność, co jest znakomitym przykładem docenienia jego wcześniejszej pracy i potwierdzeniem wyjątkowej osobowości.

Źródło: Dobre Miejsce - Katolickie Centrum Kultury, Ekai