80. rocznica śmierci św. Teresy Benedykty od Krzyża

2022-08-09 15:06
80. rocznica śmierci św. Teresy Benedykty od Krzyża
Autor: wikipedia

Ten, kto poszukuje prawdy, poszukuje Boga, bez względu na to, czy sobie z tego zdaje sprawę, czy nie. Była o tym przekonana Edith Stein – św. Teresa Benedykta od Krzyża. 9 sierpnia przypada 80. rocznica śmierci tej Żydówki, filozofki, karmelitanki i męczennicy, jednej ze współpatronek Europy.

9 sierpnia 1942 roku, Edyta Stein i jej siostra Rosa zostały zamordowane w komorze gazowej niemieckiego obozu zagłady Auschwitz. Bogate uroczystości rocznicowe przygotowuje Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu.

Na program obchodów złożą się modlitwy wśród ruin komór gazowych i krematoriów na terenie byłego niemieckiego obozu KL Auschwitz-Birkenau, międzynarodowy wirtualny pomost modlitewny i czuwanie w karmelitańskim klasztorze. Mszy św. w klasztorze sióstr karmelitanek w Oświęcimiu przewodniczyć będzie kard. Michael Czerny.

W uroczystościach rocznicowych wezmą udział m.in. członkowie Towarzystw Edyty Stein z Polski, Austrii, Niemiec i Holandii oraz młodzież z Polski.

Dziś 80. rocznica śmierci św. Teresy Benedykty od Krzyża – Edyty Stein09 sierpnia 2022 | 06:00 | Teresa Sotowska, rk | Oświęcim Ⓒ Ⓟ Fot. wikipediaTen, kto poszukuje prawdy, poszukuje Boga, bez względu na to, czy sobie z tego zdaje sprawę, czy nie. Była o tym przekonana Edith Stein – św. Teresa Benedykta od Krzyża. 9 sierpnia przypada 80. rocznica śmierci tej Żydówki, filozofki, karmelitanki i męczennicy, jednej ze współpatronek Europy. 9 sierpnia 1942 roku, Edyta Stein i jej siostra Rosa zostały zamordowane w komorze gazowej niemieckiego obozu zagłady Auschwitz. Bogate uroczystości rocznicowe przygotowuje Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu.Na program obchodów złożą się modlitwy wśród ruin komór gazowych i krematoriów na terenie byłego niemieckiego obozu KL Auschwitz-Birkenau, międzynarodowy wirtualny pomost modlitewny i czuwanie w karmelitańskim klasztorze. Mszy św. w klasztorze sióstr karmelitanek w Oświęcimiu przewodniczyć będzie kard. Michael Czerny.

W uroczystościach rocznicowych wezmą udział m.in. członkowie Towarzystw Edyty Stein z Polski, Austrii, Niemiec i Holandii oraz młodzież z Polski.

„Była wielką córką narodu żydowskiego i wierzącą chrześcijanką pośród milionów niewinnie zamęczonych ludzi” 

– mówił podczas jej beatyfikacji w 1987 roku Jan Paweł II. Papież podkreślił, że „jako Benedicta a Cruce (Benedykta od Krzyża) pragnęła wraz z Chrystusem nieść krzyż za zbawienie swego narodu, swego Kościoła, całego świata”.

Przez lata, również jako filozof i naukowiec, poszukiwała tylko poznania rozumowego. Kończąc szkołę podstawową w wieku 14 lat określiła się jako ateistka. Do nawrócenia doprowadziło ją bezkompromisowe poszukiwanie prawdy, spotkanie z gorliwie wierzącymi chrześcijanami oraz lektura dzieł św. Teresy z Avili.

Źródło: Ekai.pl