Abp Marek Jędraszewski złożył rezygnację z urzędu metropolity krakowskiego

2024-06-22 11:20
Abp Jędraszewski rezygnacja
Autor: Archidiecezja Krakowska/ facebook

Dziękując proboszczom przechodzącym na emeryturę i wręczając nowe nominacje księżom Archidiecezji Krakowskiej, abp Marek Jędraszewski poinformował, że 25 kwietnia złożył na ręce Ojca Świętego – zgodnie z prawem – rezygnację z urzędu Arcybiskupa Metropolity Krakowskiego. 24 lipca kończy 75 lat.

Abp Marek Jędraszewski nawiązał do beatyfikacji ks. Michała Rapacza i zwrócił uwagę, że jest on wzorem i zachętą „by być nieugiętym w głoszeniu prawdy ewangelijnej światu takiemu, jaki jest”. – Wszędzie szedł jako świadek Chrystusa na spotkanie swoich czasów. Wierny aż do końca – mówił metropolita dziękując kapłanom za włączenie się w aktywne przeżywanie Kongresu Eucharystycznego w Archidiecezji Krakowskiej oraz organizację uroczystości beatyfikacyjnych ks. Michała Rapacza.

Ks. Tadeusz Tylka, proboszcz parafii w Płokach, gdzie posługiwał do męczeńskiej śmierci bł. ks. Michał Rapacz, odebrał relikwie nowego błogosławionego, które były wniesione do Bazyliki Bożego Miłosierdzia podczas beatyfikacji. Do kościoła Narodzenia NMP w Płokach trafi też obraz beatyfikacyjny ks. Michała Rapacza.

Arcybiskup nawiązał do czerwonego paska, którym jest przepasany Pan Jezus na obrazie Matki Bożej Nieustającej Pomocy, a który jest „znakiem miłości ofiarniej, do końca – miłości, która przynosi ludziom zbawienie”. – Dziękuję za cały miniony rok pracy, różnego rodzaju zadań. Przed nami nowe zadania – mówił metropolita krakowski.

W kontekście zmian personalnych w Archidiecezji Krakowskiej zaznaczył, że także jego one dotyczą, bo 24 lipca kończy 75 lat. Poinformował, że 25 kwietnia złożył na ręce Ojca Świętego – zgodnie z prawem – rezygnację z pełnionego przez ponad siedem lat urzędu Arcybiskupa Metropolity Krakowskiego. – Ojciec Święty zdecyduje, jak długo tutaj jeszcze przyjdzie mi pracować – powiedział abp Marek Jędraszewski. Zgodnie z przepisami kościelnymi- papież może też zdecydować o przedłużeniu posługi.

Źródło: archidiecezja krakowska