Zmarł abp Marian Gołębiewski, metropolita senior archidiecezji wrocławskiej

2024-03-11 14:39
Abp. Marian Gołębiewski
Autor: Archidiecezja Wrocławska Abp. Marian Gołębiewski

Dziś, 11 marca, w godzinach południowych po ciężkiej chorobie zmarł arcybiskup Marian Gołębiewski, metropolita senior archidiecezji wrocławskiej. Miał 86 lat - informuje archidiecezja wrocławska.

Marian Gołębiewski urodził się 22 września 1937 r. w Trzebuchowie w Diecezji Włocławskiej, święcenia kapłańskie przyjął 24 czerwca 1962 r. 20 lipca 1996 r. został wyniesiony przez papieża Jana Pawła II do godności biskupa ordynariusza koszalińsko-kołobrzeskiego.

Święcenia biskupie przyjął 31 sierpnia 1996 r., w tym samym dniu odbył ingres do katedry w Koszalinie, 3 kwietnia 2004 r. mianowany Arcybiskupem Metropolitą Wrocławskim, ingres do katedry wrocławskiej 24 kwietnia 2004 r.

Był doktorem habilitowanym teologii, byłym profesorem nadzwyczajnym Teologii ATK i Wydziału Teologicznego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, doktorem honoris causa Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu.

Stolica Apostolska - w następstwie formalnych zgłoszeń - przeprowadziła postępowanie dotyczące sygnalizowanych zaniedbań abp. Gołębiewskiego w sprawach wykorzystywania seksualnego małoletnich przez niektórych kapłanów z diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej w czasach jego posługi biskupiej (1996-2004) i z archidiecezji wrocławskiej (2004-2013).

W wyniku zakończonego dochodzenia w 2021 r. podjęła w stosunku do niego następujące decyzje: nakaz prowadzenia życia w duchu pokuty i modlitwy, zakaz uczestniczenia w jakichkolwiek uroczystościach publicznych, nakaz zapłaty tytułem pokuty odpowiedniej kwoty z prywatnych pieniędzy na rzecz Fundacji św. Józefa z przeznaczeniem na prewencję i towarzyszenie ofiarom wykorzystywania seksualnego.

Uroczystości pogrzebowe abp. Gołębiewskiego rozpoczną się w niedzielę 17 marca Mszą św. o 18.30 w katedrze pw. św. Jana Chrzciciela we Wrocławiu. Po Eucharystii do godz. 22 będzie można indywidualnie czuwać przy trumnie zmarłego metropolity seniora.

W poniedziałek 18 marca o godz. 11 w katedrze wrocławskiej zostanie odprawiona Msza św. pogrzebowa. Po Eucharystii trumna z ciałem zmarłego zostanie złożona w krypcie metropolitów wrocławskich.

Źródło: info.wiara.pl