Beatyfikacja ks. Jana Machy. "Uświadamia, że naszą powinnością jest zmagać się o pokój"

2021-10-19 15:52
Beatyfikacja ks. Jana Machy. Uświadamia, że naszą powinnością jest zmagać się o pokój
Autor: episkopat.pl Beatyfikacja ks. Jana Machy. "Uświadamia, że naszą powinnością jest zmagać się o pokój"

Wkrótce beatyfikacja sługi bożego księdza Jana Machy. Podczas II Wojny Światowej wraz z wolontariuszami pomagał potrzebującym rodzinom. Jego działalność została zauważona przez ówczesne władze okupacyjne. W 1942 roku wykonano na nim wyro śmierci. Jest uważany za męczennika.

Beatyfikacja księdza Jana Machy miała się odbyć w 2020 roku, jednak w związku z pandemią koronawirusa została przesunięta. Uroczystość odbędzie się 20 listopada w katedrze Chrystusa Króla w Katowicach. - Mamy nadzieję, że ten męczennik uświadomi nam także, że naszą powinnością jest zmagać się o pokój – powiedział abp Wiktor Skworc, metropolita katowicki.

Czytaj także: Warszawa: przesłanie św. Jana Pawła II na autobusach

Abp Skworc przypomniał, że w czasie drugiej wojny światowej ks. Macha zorganizował grupę 4 tys. wolontariuszy, którzy wspomagali go w pomocy potrzebującym rodzinom. „Najważniejsze dla tych ofiar okupacji, dla tych rodzin było to, że ktoś o nich pamiętał. Potrzebowały duchowego wsparcia i ks. Jan Macha to uczynił. Zostało to zauważone przez ówczesne władze okupacyjne. Areszt, proces, wyrok śmierci wykonany w nocy z 2 na 3 grudnia 1942 roku za miłość miłosierną, za pomoc charytatywną, za pomoc człowiekowi” – stwierdził.

Abp Sworc zauważył, że ks. Macha ma nam wiele do przekazania swoją postawą, swoim życiem, także przez to, że jest męczennikiem. „Zgodnie ze starożytną tradycją, mówimy, że krew męczenników jest posiewem chrześcijan, więc mamy nadzieję, że krew tego męczennika będzie umocnieniem chrześcijan. Mamy nadzieję, że ten męczennik – a to był męczennik drugiej wojny światowej – nam także uświadomi, że naszą powinnością jest zmagać się o pokój” – podkreślił.

Czytaj także: Na świecie jest 280 milionów migrantów

Dodał, że ks. Macha może być również inspiracją dla młodych ludzi w kwestii pomocy charytatywnej, „że trzeba się angażować, że trzeba się czasem narazić. Ks. Macha miał świadomość, że się naraża, ale przykazanie Boże, przykazanie miłości bliźniego było silniejszym motywem do działania”.

Z kolei ks. Damian Bednarski, postulator procesu beatyfikacyjnego ks. Jana Machy, opowiedział o świętości sługi Bożego. Przypomniał, że dopiero w 2013 roku wrócono do osoby ks. Machy. „Proces nie uczynił świętym ks. Jana Machy. Ten proces tylko wydobywa na światło dzienne heroiczność jego postawy, zachowania i męczeński charakter śmierci” – zaznaczył.