Bp Lechowicz do Straży Granicznej: Modlę się, aby każdy z Was został uszanowany i doceniony

2023-05-15 9:42 Michał Henkel
Spotkanie wielkanocne w Dowództwie Generalnym RSZ
Autor: Ordynariat Polowy Spotkanie wielkanocne w Dowództwie Generalnym RSZ

„Modlę się, aby każdy z Was czerpał radość i satysfakcję z pełnionej służby na rzecz Ojczyzny, by każdy z Was został uszanowany i doceniony na miarę włożonego wysiłku i trudu”, napisał w przesłaniu do funkcjonariuszy i pracowników Straży Granicznej biskup polowy Wiesław Lechowicz. Straż Graniczna obchodzi 16 maja swoje święto, jednak w tym roku centralne obchody odbędą się 15 maja na Wawelu.

Jak zauważył bp Lechowicz w swoim przesłaniu funkcjonariusze Straży Granicznej wypełniają niezwykle ważne zadania, „chroniąc ojczysty dom” i „stojąc na straży bezpieczeństwa i pokoju”. „Troszczycie się o przestrzegania prawa, o integralność naszych granic. Udzielacie rady i wsparcia uciekającym przed wojną i przemocą. Za taką postawę pragnę Wam dziś podziękować”, napisał.

Ordynariusz wojskowy złożył gratulacje nowo promowanym funkcjonariuszom. „Serdeczne słowa pozdrowienia kieruję do promowanych w tym roku na pierwszy stopień oficerski. Składam gratulacje wszystkim awansowanym, odznaczonym i wyróżnionym”, podkreślił w swoim przesłaniu

Biskup Lechowicz życzył funkcjonariuszom i pracownikom Straży Granicznej, aby ich służba była należycie doceniana i cieszyła się szacunkiem. „Modlę się, aby każdy z Was czerpał radość i satysfakcję z pełnionej służby na rzecz Ojczyzny, by każdy z Was został uszanowany i doceniony na miarę włożonego wysiłku i trudu”, napisał.

Na koniec zawierzył funkcjonariuszy formacji opiece Maryi oraz patrona Straży Granicznej, św. Mateusza. „Przyzywam w modlitwie św. Mateusza, patrona Straży Granicznej, by każdemu z Was uprosił dary, które są Wam potrzebne w życiu zawodowym i rodzinnym. Polecam Was wstawiennictwu Najświętszej Maryi Panny, która jest wzorem poświęcenia i ofiary”. Przesłanie zostało zamieszczone na stronie internetowej Ordynariatu Polowego.

Straż Graniczna została utworzona ustawą z 12 października 1990 r. jako jednolita, umundurowana formacja typu policyjnego. Zastąpiła Wojska Ochrony Pogranicza, które od 1945 r. strzegły granic Polski. 16 maja 1991 r. formacja rozpoczęła swoją służbę. Od tej pory co roku ten dzień obchodzony jest jako święto Straży Granicznej. W 1993 r. Straż Graniczna została włączona w struktury duszpasterstwa Ordynariatu Polowego.

W straży służbę pełni ok. 15 tys. funkcjonariuszy oraz około 5 tys. pracowników cywilnych. W styczniu 2021 Straż Graniczna została uhonorowana przez Ordynariat Polowy nagrodą Benemerenti. Tegoroczne obchody święta Straży Granicznej z udziałem prezydenta RP Andrzeja Dudy odbędą się 15 maja w Krakowie.

Źródło: KAI