Bp Miziński: posługiwanie Kolędników Misyjnych wzbudza wrażliwość w drugim człowieku

2022-12-15 14:46
Kolędnicy misyjni
Autor: BP KEP

W tej akcji dzieci stają się misjonarzami Dobrej Nowiny. Współczesnemu światu potrzeba jej bardziej niż kiedykolwiek – powiedział bp Artur Miziński, sekretarz generalny KEP podczas konferencji przed akcją Kolędnicy Misyjni 2022/2023: „Kolędnicy Misyjni dzieciom w Papui-Nowej Gwinei”.

Bp Miziński przypomniał, że Kolędnicy Misyjni działają w Polsce od 1993 roku. „+Misyjny+ to istotny przymiotnik, bo nie chodzi o samo kolędowanie, ale o jego wymiar misyjny. Kolędowanie dzieci, które chodzą od domu do domu głosząc Dobrą Nowinę z uwzględnieniem charakteru misyjnego, to jest ich włączenie się w dzieło misyjne- zbieranie ofiar, by ich rówieśnicy, żyjący w dużo trudniejszych warunkach, mogli się cieszyć tajemnicą Narodzenia Boga” – wyjaśnił bp Miziński.

Sekretarz generalny KEP zwrócił również uwagę na wymiar ewangelizacyjny akcji, bo „dzieci stają się misjonarzami Dobrej Nowiny, której współczesnemu światu potrzeba bardziej niż kiedykolwiek w czasie konfliktów i wojen”. „Jest to ewangelizacja oddolna, synodalna, kiedy przychodzą najmłodsi, by głosić Dobrą Nowinę kapłanom na plebanii, biskupom w ich domach, alumnom w seminariach. Przybliżają również warunki życia w Kościołach lokalnych na świecie, a więc jest to dla nas ubogacenie” – podkreślił bp Miziński. I dodał, że posługiwanie Kolędników Misyjnych wzbudza wrażliwość w sercu drugiego człowieka oraz kształtuje postawy miłości bliźniego.

Ks. Maciej Będziński, dyrektor krajowy Papieskich Dzieł Misyjnych, zwrócił uwagę, że przygotowanie tematów do akcji Kolędnicy Misyjni trwa kilka miesięcy. „Idziemy z Bożym błogosławieństwem, a więc jest posłanie kolędników w parafii 26 grudnia” – podkreślił. „To jest świadectwo, że nasi wierni rozumieją, czym jest kolędowanie, że jest to głoszenie. Kolędnicy głoszą Słowo Boże, zostawiają pamiątkę i proszą o wsparcie materialne” – wyjaśnił ks. Będziński. Podkreślił też wymiar wychowawczy i rodzinny akcji.

S. Monika Juszka, sekretarz krajowy Papieskich Dzieł Misyjnych Dzieci, podsumowała akcję Kolędnicy Misyjni 2021/2022 Dzieciom w Azji Środkowej. „Owocem tego wymiaru ewangelizacyjnego są również ofiary materialne, które zbierają dzieci. Przypominają, że Kościół nie kończy się na naszej parafii” – podkreśliła.S. Juszka zwróciła uwagę, że w ubiegłorocznej akcji Kolędników Misyjnych wraz z innymi ofiarami dzieci udało się zebrać ponad 1,6 mln zł. Dzięki tym środkom, w Kazachstanie wsparto parafialny dom dziecka w diecezji Ałmaty, w Kirgistanie – centrum dziecięce rehabilitacyjno-wypoczynkowe nad jeziorem Issyk-kul, a w Uzbekistanie – parafię Najświętszego Serca Jezusa w Taszkencie.

S. Dominika Haiter SSpS, misjonarka pracująca przez 35 lat w Papui-Nowej Gwinei, opowiedziała o sytuacji tamtejszych dzieci. „W Papui-Nowej Gwinei nie ma obowiązku chodzenia do szkoły, bo nie ma wystarczającej liczby szkół ani nauczycieli” – zauważyła. W przesłaniu wideo „ze świata”, bp Walenty Gryk SVD, od 37 lat pracujący w Papui-Nowej Gwinei, podziękował wszystkim za wsparcie płynące z Polski.

Źródło: BP KEP