Bp Stułkowski: Misyjność powinna nam towarzyszyć przez cały rok. 24 października przypada Niedziela Misyjna

2021-10-20 12:04
Konferencja przed Niedzielą Misyjną
Autor: KEP

Modlimy się, by nowina o Jezusie dotarła do wszystkich ludzi – powiedział bp Szymon Stułkowski, członek Komisji Episkopatu Polski ds. Misji, podczas konferencji prasowej przed Światowym Dniem Misyjnym. Ten już w niedzielę 24 października.

To będzie już 95. Niedziela Misyjna obchodzona w Kościele. Tym razem pod hasłem „Spotkaliśmy Jezusa, więc głosimy”. Tak o wyjątkowości tego dnia przekonuje bp Stułkowski: Jest to szczególny dzień, kiedy ludzie modlą się, ofiarowują cierpienie, przekazują nawet drobną ofiarę na Papieskie Dzieła Misyjne, czyli te misje, za które odpowiada bezpośrednio Ojciec Święty. Biskup przypomniał też, że na mocy chrztu św. wszyscy jesteśmy powołani do tego, by dzielić się wiarą. Dodał, że także Synod o synodalności zmierza w tym kierunku.

Ponadto hierarcha podziękował wiernym również za materialne wsparcie misji i przypomniał, że przez cały Tydzień Misyjny (który rozpoczyna Niedziela Misyjna) można modlić się za misjonarzy i ich dzieła na całym świecie.

Z kolei ks. dr Maciej Będziński, dyrektor krajowy Papieskich Dzieł Misyjnych (PDM) w Polsce, nawiązał do orędzia Papieża na tegoroczny Światowy Dzień Misyjny. Papież Franciszek przypomina nam w swoim orędziu o tym, że nie ma ludzi wykluczonych z przepowiadania, wszyscy jesteśmy powołani do tego, by głosić Ewangelię. Kościół powołany jest do tego, by ewangelizować. Im bardziej kochasz, tym bardziej chcesz o tym mówić – powiedział ks. Będziński.

Na konferencji dowiedzieliśmy się też o projektach realizowanych przez PDM. W tym roku organizacji udało się już sfinansować 44 przedsięwzięcia w 6 krajach (Burundi, Demokratycznej Republice Konga, Liberii, Sierra Leone, Tadżykistanie i Tajwanie) na kwotę prawie 950 tys. dolarów. W zeszłym roku PDM w Polsce zebrały podczas Niedzieli Misyjnej prawie 700 tys. dolarów. Pieniądze trafiły później do Stolicy Apostolskiej i zostały przeznaczone na budowę kościołów, kaplic, domów parafialnych, a także formację katechistów, kapłanów i rozwój ewangelizacji medialnej.

Aktualnie na misjach posługuje 1800 polskich misjonarzy i misjonarek w 99 krajach na 5 kontynentach.

Źródło: KEP