Budapeszt: rozpoczął się drugi dzień 52. Międzynarodowego Kongresu Eucharystycznego

2021-09-06 12:00 Justyna Bieniek
Budapeszt
Autor: Wikimedia Commons Budapeszt

Kilka tysięcy pielgrzymów z ponad 70 krajów weźmie udział w dzisiejszych nabożeństwach, warsztatach i konferencjach, które zorganizowano z okazji Kongresu.

Poniedziałkowe wydarzenia rozpoczęły się od porannej modlitwy, którą poprowadził bp András Veres, przewodniczący węgierskiego episkopatu. Zachęcał wszystkich uczestników do refleksji na temat darów i owoców Ducha Świętego, które otrzymuje i powinien pomnażać każdy chrześcijanin. „Dziś kongres pokazuje nam dobra, jakie pochodzą z darów Ducha Świętego. Ważne, abyśmy uświadomili sobie jak ważna jest różnica między darami i owocami Ducha. Nie każdy otrzymuje je w taki sam sposób, ale każdy otrzymuje je po to, aby mogły wydać owoce i abyśmy mogli budować przez nie Królestwo Niebieskie na ziemi- mówił hierarcha.

Poranną modlitwę animowali młodzi ludzie ze wspólnoty Emmanuel, obecnej w 80 krajach świata i zrzeszającej zarówno osoby świeckie, jaki i konsekrowane, w tym także księży. Konferencję wygłosił metropolita Hilarion – wysłannik patriarchy Cyryla na 52. MKE i przewodniczący Wydziału Zewnętrznych Stosunków Cerkiewnych Patriarchatu Moskiewskiego. Jak podkreślają organizatorzy- jego obecność w Budapeszcie jest symbolem ekumenicznego wymiaru kongresu. Metropolita Hilarion mówił o rozumieniu Eucharystii w Kościele prawosławnym.

Zgodnie z programem, podczas przedpołudniowej plenarnej sesji, uczestnicy kongresu wysłuchają m.in kard. Orani João Tempestay arcybiskupa Rio de Janeiro – zwanego „kuloodpornym kardynałem”. To ze względu na napady i ataki z bronią w ręku, które przeżył podczas swojej posługi. Potem odbędzie się Msza św. pod przewodnictwem abp Piero Mariniego, przewodniczącego Papieskiego Komitetu Międzynarodowych Kongresów Eucharystycznych.

Popołudniu zaplanowano wspomniane warsztaty, poświęcone różnym aspektom życia Eucharystią. Wieczorem pielgrzymi i mieszkańcy Budapesztu będą mogli wziąć udział w wydarzeniach kulturalnych, zorganizowanych w ramach festiwalu Ars Sacra, który towarzyszy kongresowi. Dziś do węgierskiej stolicy przyjedzie też stuosobowa grupa młodzieży polonijnej z różnych krajów Europy.

Źródło: ekai