Bydgoszcz: piesza pielgrzymka do Chełmna

2022-07-01 15:16
Kolejny raz wyruszą na pielgrzymi szlak
Autor: Piesza Pielgrzymka Żywiecka

Czterdzieści kilometrów w upale – tyle mieli do pokonania uczestnicy pielgrzymki, która wyruszyła z bydgoskiej parafii św. Mikołaja w Fordonie do Chełmna.

Tradycję zapoczątkował 1 lipca 1979 roku ówczesny proboszcz – ks. Franciszek Aszyk, a kontynuowali ją kolejni kapłani – ks. infułat Stanisław Grunt i ks. kanonik Roman Buliński. Teraz nad całością czuwa proboszcz ks. kanonik Karol Glesmer. Opiekunem duchowym jest ks. Daniel Nejman, a kierownikiem organizacyjnym Sławomir Gulczyński.

Pielgrzymowanie wpisuje się w czterodniowy odpust ku czci Matki Bożej Chełmińskiej. – Wysiłek, który nam towarzyszy, ma służyć pogłębianiu wiary. To budowanie chrześcijańskiej rodziny, a nade wszystko oddanie czci Panu Bogu – mówił ks. kanonik Karol Glesmer. – Módlmy się, by to pielgrzymowanie przynosiło błogosławione owoce w naszym życiu, ale i tych, których niesiemy w sercu – dodał bp Krzysztof Włodarczyk, który wyruszył na część trasy.

Najpierw pielgrzymi pokonywali szlak wzdłuż Wisły, wałami, a starsi wyruszali w rejs „Ondyną”. Dzisiaj trasa biegnie przez fragment Bydgoszczy, potem przez Ostromecko, Reptowo, Czemlewo, Czarże, Dębowiec, Kokocko, Borówno i tereny parku krajobrazowego. Pielgrzymi zatrzymują się również w trzech kościołach.

Chełmno należy do diecezji toruńskiej i leży na wzgórzach. Obraz Matki Bożej Bolesnej znajduje się w gotyckiej farze i nazywany jest również̇ Matką Bożą̨ Chełmińską̨ lub Chełmińską̨ Pietą. W połowie XVII wieku został przeniesiony z Bramy Grudziądzkiej do fary, a w połowie XVIII wieku był koronowany. – Wracając wieczorem do domu, zauważyłem na przystanku plakat i postanowiłem, że pójdę. Po pokonaniu trasy czułem „doładowanie na kolejny rok”. Potem była decyzja o wyruszeniu na Jasną Górę, gdzie na szlaku poznałem przyszłą żonę Gabrysię – mówił Rafał Burzych, zachęcając innych, by spróbowali rekolekcji w drodze.

Źródło:ekai