Caritas wspiera samotne matki

2023-05-26 13:13 Justyna Bieniek
Mama z wózkiem
Autor: Getti Images Coraz więcej interwencji w sprawie rodzin z Ukrainy. "Jeden klaps to nic złego"

Caritas prowadzi 20 placówek w całym kraju. Przebywa w nich teraz około 130 kobiet z dziećmi. W zależności od ośrodka, pobyt samotnych mam trwa zwykle od 3 miesięcy do nawet 2-3 lat" - opowiada KAI Magdalena Antolik z Caritas Polska.

Korzystające ze wsparcia kobiety borykają się z różnymi trudnościami życiowymi i wychowawczymi. Częstą przyczyną, przez którą kobiety trafiają do placówki, jest brak wsparcia ze strony najbliższych, sytuacje losowe, przemoc w rodzinie, nadużywanie alkoholu oraz brak warunków do zaspokojenia podstawowych potrzeb swoich i dzieci. Zdarzają się sytuacje, gdy do placówki trafia kobieta, która sama wychowywała się w domu dziecka i nie miała wzorców wychowania w rodzinie – mówi w rozmowie z KAI Magdalena Antolik, koordynatorka programów dziecięcych w Caritas Polska.

Jeśli dana placówka placówka współpracuje z gminą, zainteresowane kobiety składają wnioski o miejsce w domu samotnej matki, gdzie sprawdzana jest ich trudna sytuacja materialna i życiowa. Pracownik Opieki Społecznej wydaje uzasadnienie pobytu kobiety w placówce. Można zgłaszać się również bezpośrednio do Domu Samotnej Matki.

– Oferowane wsparcie przez Caritas jest wielowymiarowe. Poza bezpiecznym schronieniem, podopieczni placówek znajdą również pomoc w codziennych obowiązkach szkolnych, wsparcie w zarządzaniu własnym budżetem. Praca z kobietami w placówkach jest wymagająca i wymaga specjalistycznego personelu lub wsparcia w świadczeniu profesjonalnych usług dla potrzebujących. Podopieczne domów Caritas korzystają z terapii psychologicznych, są pod opieką poradni psychologiczno-terapeutycznych, w których korzystają z różnych warsztatów. Są również dla nich organizowane konsultacje prawnicze, które pozwalają poprawić ich sytuację prawną – opowiada Magdalena Antolik.

Pomoc uzyskać można bez względu na wyznanie czy światopogląd - udzielana jest wszystkim potrzebującym.

Domy Samotnej Matki można wesprzeć poprzez stronę internetową Caritas Polska, gdzie jest opcja przekazania darowizny, lub bezpośrednio zgłosić się do placówki, którą można wspomóc.

Wszelkie informacje można znaleźć na stronie: https://caritas.pl/

Źródło: ekai