Diecezja Sandomierska: 34 ukraińskich dzieci w ośrodku Caritas

2022-02-28 14:28 Justyna Bieniek
Ukraińskie dzieci w Polsce
Autor: Caritas Diecezji Sandomierskiej

W placówce organizacji zakwaterowanych zostało 34 wychowanków Domu Dziecka z Pionierska koło Mariupola. Najmłodsi mają zaledwie kilka lat.

Dzięki heroicznej postawie wychowawców, którzy cały czas towarzyszą dzieciom, udało się je ewakuować dosłownie spod rosyjskiego ostrzału artyleryjskiego. Teraz są już w bezpiecznym miejscu - poinformował KAI ks. Grzegorz Słodkowski, rzecznik diecezji sandomierskiej.

Tamtejsza Caritas oraz wolontariusze i wierni świeccy zadbali o udzielenie dzieciom pierwszej pomocy i stale dostarczają do placówki potrzebną odzież czy produkty żywnościowe. Bp Krzysztof Nitkiewicz oraz dyrektor sandomierskiej Caritas ks. Bogusław Pitucha, odwiedzili w niedzielę młodych gości z Ukrainy. Rozmawiali też z wychowawcami o programie działania na najbliższe dni. Ordynariusz odprawił dla nich Mszę św. w języku ukraińskim, zapewniając, że mogą liczyć na otwarte serce wszystkich kapłanów i wiernych świeckich diecezji sandomierskiej.

Caritas Diecezji przyłącza się też do akcji „Solidarni z Ukrainą” wspierając wszystkich potrzebujących. Apeluje do ludzi dobrej woli, wrażliwego i otwartego serca o konkretną pomoc. Wśród najbardziej potrzebnych rzeczy, które będą przekazane uchodźcom znajdują się:

żywność o przedłużonym terminie ważnościwoda mineralna niegazowana, soki, kawa, herbataartykuły dla dzieci i niemowląt (min. mleko w proszku, chusteczki nawilżane, pampersy, środki pielęgnacyjne, słodycze wysokokaloryczne)środki czystościśrodki higieniczne dla dzieci i dorosłychkosmetyki dla dzieci i dorosłychśrodki medyczne i higieniczneNowe i nieużywane:koceśpiworypoduszkikołdrypościelręcznikimateracezastawy kuchenne: sztućce, talerze, szklanki itp.

Ponadto NIE ZUŻYTE I NADAJĄCE się do użyteczności pralki automatyczne, mały sprzęt AGD

Zbiórkę prowadzona jest w punkcie Caritas Diecezji Sandomierskiej w Sandomierzu przy ul. Opatowskiej 10 oraz w Kościele św. Ducha przy ołtarzu Matki Bożej. 

Źródło:ekai, sandomierz.caritas.pl