Dobrzyń nad Wisłą: pierwszy wodny szlak pielgrzymkowy

2022-08-21 12:23
Carmino de Vistula
Autor: Diecezja Płocka

W Dobrzyniu nad Wisłą w diecezji płockiej zainaugurowano Camino de Vistula - pierwszy wodny szlak pielgrzymkowy do Santiago de Compostela. Wydarzenie poprzedziła Msza św. polowa na terenie portu. - Wiślane camino jest zaproszeniem do refleksji nad życiem i do nawrócenia – zwrócił się do czcicieli św. Jakuba bp Piotr Libera. Pobłogosławił też kapliczkę św. Jakuba.

W Dobrzyniu nad Wisłą zainaugurowano Camino de Vistula – pierwszy wodny szlak pielgrzymkowy do Santiago de Compostela. Z Torunia do Dobrzynia dopłynęła figura św. Jakuba, poświęcona w Hiszpanii, która wcześniej drogą wodną docierała do wielu miejsc kultu tego świętego. Mszy polowej w porcie przewodniczył bp Piotr Libera. Zaznaczył, że na Ziemi Dobrzyńskiej są kościoły poświęcone św. Jakubowi, płynie przez nią też Wisła, królowa polskich rzek. Staje się ona „pielgrzymim błękitnym szlakiem”.

Camino de Vistula, odnowione dzięki staraniom wielu osób, jest kolejnym znakiem wielkiej pielgrzymkowej trasy Europy, jaką jest Camino de Santiago.  Wiślane camino jest zaproszeniem do refleksji nad życiem, do przemiany, do prawdziwego nawrócenia. Rzeka uczy człowieka, jak wytrwale dążyć do celu. Uczy jak mimo meandrów życia, mimo zapór, tam i przeszkód, nie dać się zatrzymać w ciągłym dążeniu do połączenia z „oceanem wieczności” - głosił hierarcha. Stwierdził, że każde camino uczy, że człowiek może wybrać drogę, ale miejsce i czas jej końca pozostają przed oczyma ludzkimi zakryte. Europa wzrastała w wierze - pielgrzymując. W XXI wieku pielgrzymie szlaki tętnią życiem, uczą wiary, otwierają na Boże lekcje, nawet tak trudne jak niedawna, zakończona tragicznie, pielgrzymka do do Medjugorie. Bp Libera podkreślił, że na ziemi Bóg zamieszka w chwale, wtedy, kiedy życie osobiste, społeczne, codzienność będą przeżywane z poszanowaniem przykazań, zwłaszcza z pierwszym i najważniejszym przykazaniem - przykazaniem miłości. Ono jest postawione jako drogowskaz, jako znak najważniejszy, nie tylko na Camino de Vistula, ale przede wszystkim na Camino Celeste, na Camino della Vita - to znaczy, w drodze ku niebu, w drodze przez życie.

Przestrzegł przed unikaniem konkretnych czynów, unikaniem niesienia ciężarów, wywyższaniem się, karmieniem własnego ego, rozpychaniem się łokciami, uczestnictwa w wyścigu szczurów. Dodał, że życie przeżywane w takim stylu, w zakłamaniu, prowadzi donikąd. Takie życie stanie się z czasem „niczym port, do którego nie zawija żaden statek”. Taki żywot jest jak „martwa rzeka, w której nie ma życia”.

Po Mszy św. wszyscy przeszli w procesji z wiślańskiego nadbrzeża do Jakubowego Podzamcza, gdzie bp Piotr Libera poświęcił kapliczkę, zbudowaną dla figury św. Jakuba. Figura, dar Włóczków Krakowskich dla mieszkańców Dobrzynia nad Wisłą, wykonana przez artystę Henryka Tomczaka, popłynęła w inauguracyjnym Flisie Św. Jakuba Wisłą z Krakowa do Gdańska. Na trasie odwiedzono większość miejsc związanych z kultem św. Jakuba oraz uczestniczono w Festiwalu Wisły. Była to ważna forma popularyzacji idei Camino oraz szeroko pojętej tradycji wodniackiej. Wiosną 2022 roku, na statku żaglowym „Pogoria” kontynuowano wędrówkę z figurą św. Jakuba. Przez porty Danii, Niemiec, Francji i Wielkiej Brytanii zawieziono ją do hiszpańskiej A Corunii w Galicji.

15 lipca odbyła się autokarowa piesza pielgrzymka, aby 25 lipca, na odpust Jakubowy, dotrzeć do Grobu Apostoła w Santiago de Compostela. Po powrocie do Polski, figura na krótko trafiła do Sanktuarium Jakubowego w Toruniu, aby 20 sierpnia przypłynąć wraz z pielgrzymami do Dobrzynia nad Wisłą. 

Źródło:ekai