Episkopat: na świecie posługuje 26 polskich biskupów

2022-10-12 14:51
Misje
Autor: misjesalezjanie.pl

Niedziela Misyjna, obchodzona w tym roku 23 października, będzie przypomnieniem o wielkich potrzebach Kościoła w odległych krajach - powiedział KAI bp Jan Piotrowski. Podczas obrad KEP w Kamieniu Śląskim, przewodniczący Komisji KEP ds. Misji poinformował, że na świecie posługuje teraz 26 biskupów z Polski.

W swoim wystąpieniu bp Piotrowski wyraził radość, że działające od 1984 roku Centrum Formacji Misyjnej w Warszawie, nadal zyskuje nowych kandydatów, gotowych do pracy na misjach. W placówce kształcą się zarówno księża, jak też siostry zakonne i osoby świeckie. Potrzeb związanych z misjami jest bardzo dużo. “Dajemy ze swojego ubóstwa, bo przecież w Polsce mierzymy się ze znacznym spadkiem powołań kapłańskich” - powiedział biskup w rozmowie z KAI.

Przypomniał, że zbliżająca się Niedziela Misyjna, nazywana też Światowym Dniem Misyjnym stanowi mobilizację dla Kościoła powszechnego. Obchodzony jest od 1926 r., zawsze w przedostatnią niedzielę października. “Tegoroczny kontekst, 100-lecie Papieskich Dzieł Misyjnych, dodatkowo mobilizuje do zaangażowania misyjnego, której to sprawie Jan Paweł II poświęcił encyklikę ‘Redemptoris missio’” - powiedział bp Piotrowski. Zaznaczył, że papieskie orędzie na tegoroczną Niedzielę Misyjną zbudowane jest wokół słów Chrystusa: “Będziecie moimi świadkami”. - To zaproszenie dla wszystkich, którzy cieszą się łaską wiary - podkreślił przewodniczący Komisji KEP ds. Misji.

Biskup kielecki mówił też o licznych potrzebach Kościołów misyjnych. Chodzi m.in. o konieczność uzupełniania składu placówek i wysyłanie tam nowych sił, gdy np. misjonarz w podeszłym wieku nie może dalej pracować. Potrzeby nie są małe, bo polscy misjonarze pracują w 99 krajach świata. W tym roku na biskupów wyświęceni zostali trzej polscy misjonarze. Posługują w Ekwadorze i Papui Nowej Gwinei. W sumie na misjach pracuje 26 biskupów z naszego kraju. Odrębną pulę stanowią nuncjusze apostolscy - w tym roku grono to wzbogaciło się o nuncjusza apostolskiego na Madagaskarze.

Kończące się dziś, dwudniowe zebranie plenarne KEP w Kamieniu Śląskim poświęcone jest m.in. pomocy uchodźcom z Ukrainy, synodalności, duszpasterstwu młodzieży i misjom. Obradom Episkopatu towarzyszą uroczystości jubileuszu 50-lecia Diecezji Opolskiej.

Źródło:ekai