Komunikat Watykanu: Franciszek zawiesza codzienne obowiązki

2024-02-18 21:29
papież Franciszek
Autor: PAP/EPA/ETTORE FERRARI

Papież Franciszek oraz zwierzchnicy urzędów Kurii Rzymskiej rozpoczęli rekolekcje wielkopostne. Wszyscy spędzą je indywidualnie na modlitwie, zawieszając jednocześnie wykonywanie codziennych zadań. Papież nie jeździ już z nimi od kilku lat na wspólne rekolekcje pod Rzym. Franciszek podkreśla, że czas ten to nie „wakacje w stylu wellness”.

W komunikacie Stolicy Apostolskiej napisano, że „Ojciec Święty zaprasza kardynałów mieszkających Rzymie, szefów dykasterii i przełożonych urzędów Kurii Rzymskiej do przeżycia w sposób osobisty ćwiczeń duchowych, zawieszając pracę i gromadząc się na modlitwie w pierwszym tygodniu Wielkiego Postu: od niedzieli popołudnia do piątku”.

W dniach tych zawieszone będą wszystkie obowiązki papieża; nie odbędzie się też środowa audiencja generalna.

Tuż przed tegorocznymi rekolekcjami wielkopostnymi opublikowana została przedmowa, jaką Franciszek napisał do książki brytyjskiego dziennikarza katolickiego Austena Ivereigh „Najpierw należeć do Boga”. Papież zaznaczył tam, że chrześcijanin potrzebuje czasem wycofać się z codziennego życia, by skupić się na refleksji i modlitwie. Zwrócił też uwagę na niebezpieczeństwo pokusy zamknięcia się w „iluzji niezależności i samowystarczalności”.

- Wszystkie śmiertelne kryzysy, które szerzą się na całym świecie, od kryzysu ekologicznego do wojen i niesprawiedliwości wobec ubogich i słabych mają korzenie w odrzuceniu przynależności do Boga oraz jednych do drugich - napisał Ojciec Święty.

Papież dodał również, że " Kościół pomaga nam na wiele sposobów zwalczyć tę pokusę". Wśród nich wymienił tradycje i nauczanie , praktykowanie modlitwy i spowiedzi a także rekolekcje. Franciszek zauważył, że " rekolekcje mające na celu naładowanie naszych baterii stały się bardzo popularne w obliczu nieustannej presji i napięć w obsesyjnie konkurencyjnym społeczeństwie"

- Ale rekolekcje chrześcijańskie bardzo różnią się od wakacji w stylu ' welness'. W centrum uwagi nie jesteśmy, ale Bóg, Dobry Pasterz, który nie traktuje nas jakbyśmy byli maszynami, lecz odpowiada na najgłębsze potrzeby swoich umiłowanych dzieci - wyjaśnił Ojciec Święty.

Źródło: Vaticannews