Hanna Suchocka laureatką Nagrody Klausa Hemmerlego 2022
Była premier RP, prof. Hanna Suchocka otrzyma 11 czerwca w Berlinie Nagrodę Klausa Hemmerlego za 2022 rok. Pierwsza w Polsce kobieta-premier została uhonorowana za jej „zaangażowanie na rzecz prawa, sprawiedliwości i integracji” oraz „rolę budowniczej mostów pojednania niemiecko-polskiego”.
Fundator nagrody, Ruch Focolare, poinformował w Monachium, że termin wręczenia nagrody, planowany początkowo na styczeń br. w katedrze w Akwizgranie, musiał zostać przesunięty z powodu pandemii koronawirusa. Ostatecznie uroczystość odbędzie się w akademii Fundacji Konrada Adenauera w Berlinie, a laudację wygłosi były przewodniczący Centralnego Komitetu Katolików Niemieckich (ZdK), Thomas Sternberg.
Hanna Suchocka została uhonorowana za „zaangażowanie na rzecz prawa, sprawiedliwości i integracji”. Kapituła nagrody docenił też jej „rolę budowniczej mostów pojednania niemiecko-polskiego”.
Była premier Rzeczypospolitej Polski w latach 1992-93, a następnie, w latach 1997-2000, była w kolejnych latach (do 2013) ambasadorem Polski przy Stolicy Apostolskiej. W 2014 papież Franciszek powołał ją w skład nowo utworzonej Papieskiej Komisji ds. Ochrony Nieletnich.
Prof. Suchocka jest wykładowcą uniwersyteckim prawa konstytucyjnego, działa w różnych gremiach na rzecz praw człowieka oraz angażuje się w walkę z pedofilią w Kościele. Nagroda Klausa Hemmerlego jest również wyrazem uznania dla jej działań poza granicami Polski.
Przyznawana przez Ruch Focolare nagroda upamiętnia duchowe dziedzictwo byłego biskupa Akwizgranu Klausa Hemmerlego (1929-1994). Otrzymują ją osoby, będące „budowniczymi mostów” dialogu między Kościołami, religiami i światopoglądami. Niedotowana nagroda jest przyznawana co dwa lata.
Ruch Focolare założyła w 1943 r. w Trydencie Chiara Lubich (1920-2008). Obecnie liczy on 140 tys. aktywnych członków i ponad 5 mln zaangażowanych przyjaciół i sympatyków. Oprócz katolików należą do niego chrześcijanie z ok. 300 Kościołów oraz wyznawcy innych religii. Ruch Focolare, oficjalnie został uznany przez Stolicę Apostolską w 1964 r. Jest obecny w 190 krajach świata, w tym również w Polsce. Jego przewodniczącą jest obecnie Maria Voce.
Źródło: KAI