Indie: trwają ataki na chrześcijan

2022-02-09 11:26 Justyna Bieniek
Indie
Autor: AP Indie

W południowym stanie Karnataka grupa radykalnych hinduistycznych bojowników zniszczyła Centrum Świętego Krzyża im. św. Antoniego. Wcześniej skarżyli się w sądzie na bezprawne postawienie budynku. Mimo sądowego zakazu zbliżania się do momentu rozpatrzenia wniosku, postanowili dokonać rozbiórki na własną rękę.

Od chwili założenia 40 lat temu, ośrodek niedaleko miasta Mangalore służył katolikom jako miejsce modlitwy oraz pomocy socjalnej. Centrum było także azylem dla rodzin w trudnej sytuacji. W sobotę hinduistyczni radykałowie Shri Sathya Kordabbu Seva Samiti najechali na teren ośrodka buldożerem i zrównali z ziemią główny budynek. Jego konstrukcja była wcześniej przedmiotem skargi grupy hinduistów, która uznała ją za „bezprawną” i domagała się jej rozebrania. Ostatnio władze cywilne ogłosiły, że aktywiści nie mają prawa wstępu na teren Centrum do czasu wydania ostatecznego orzeczenia sądu 14 lutego. Mimo to, dokonano agresji.

Członkowie wspólnoty są oburzeni. 30 rodzin mieszkających tymczasowo w ośrodku jest zdruzgotanych, straciły dach nad głową. „To pogwałcenie nakazów sądu. Ci, którzy się tego dopuścili, muszą zostać pociągnięci do odpowiedzialności” - stwierdził Antony Prakash Lobo z zarządu Centrum i zapowiedział walkę o sprawiedliwość. Sprawę natychmiast zgłoszono na policję.

To kolejny przypadek ataków na mniejszości chrześcijańskie w Indiach. Tego samego dnia podpalono protestancki kościół w wiosce Kistaram, w stanie Chhattisgarh w środkowych Indiach. W sumie w 2021 r. dokonano w całym kraju blisko 500 aktów przemocy wobec chrześcijan.

Źródło:ekai