Ingres nowego biskupa legnickiego Andrzeja Siemieniewskiego do Katedry Legnickiej

2021-09-20 14:25 M. Mal
Katedra Legnicka
Autor: Diecezja Legnicka Katedra Legnicka

Dziś odbyła się uroczystość oficjalnego objęcia władzy nad diecezją legnicką przez biskupa Andrzeja Siemieniewskiego. Jego ingres do katedry pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła odbył się w 680. rocznicę poświęcenia tego kościoła.

Uroczystości z udziałem nuncjusza apostolskiego w Polsce abp. Salvatore Pennacchio zaczęły się o godz. 11.30 procesją liturgiczną do katedry z budynku domu parafialnego parafii katedralnej. W bramie głównej biskupa przywitali Prepozyt Legnickiej Kapituły Katedralnej i proboszcz Katedry. Liturgia była transmitowana m.in. przez Radio PLUS Legnica oraz na kanale YouTube diecezji legnickiej.

„Niech nasza liczna obecność, będzie znakiem i wyrazem jedności z naszym Pasterzem” – napisał w specjalnej odezwie z okazji ingresu ks. Robert Kristman, wikariusz generalny diecezji legnickiej.

Ojciec święty Franciszek mianował bp. Andrzeja Siemieniewskiego biskupem legnickim 28 czerwca br., po przejściu na emeryturę bp. Zbigniewa Kiernikowskiego. Kanoniczne przekazanie diecezji nastąpiło 29 czerwca, w uroczystość patronów diecezji legnickiej – św. Apostołów Piotra i Pawła, w kaplicy Wyższego Seminarium Duchownego.

Bp Andrzej Siemieniewski urodził się 8 sierpnia 1957 roku we Wrocławiu. Został wyświęcony na kapłana 1 czerwca 1985 roku we Wrocławiu, mianowany biskupem 5 stycznia 2006 roku, konsekrowany 11 lutego 2006 roku. Bp Siemieniewski to Profesor Nauk Teologicznych, doktor habilitowany Teologii (Duchowości) Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu, doktor Teologii Papieskiego Uniwersytetu Św. Tomasza z Akwinu w Rzymie. Delegat KEP ds. Stowarzyszenia „Rodziny Nazaretańskie”, Delegat KEP ds. Federacji Bibliotek Kościelnych „Fides”, Członek Zespołu ds. kontaktów z Polską Radą Ekumeniczną (ds. kontaktów z Polskim forum Chrześcijańskim), Członek Rady Naukowej KEP.

Źródło: KEP, diecezja legnicka