Jasna Góra: podczas prac remontowych użyto helikoptera

2022-10-12 16:03
Jasna Góra
Autor: JasnaGoraNews/twitter.com

Jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych elementów Jasnej Góry - wieża, a na niej oświetlany krzyż. Po wielu latach wymaga koniecznych prac remontowych i konserwacyjnych. Do ich wykonania potrzebny jest nawet helikopter. Wczoraj trwały skomplikowane działania, by zdjąć ponad 50- kilogramowy krzyż. Niestety nie powiodły się.

Jak przyznał przeor Jasnej Góry, o. Samuel Pacholski, instalacja elektryczna założona na krzyżu wymaga wymiany po przepięciu spowodowanym uderzeniem pioruna. - Wiadomo, że obiekt tej wysokości musi być oświetlony, dlatego po 36 latach, kiedy ostatni raz dokonywano konserwacji, znów trzeba to zrobić- zaznaczył paulin. Tadeusz Głowacki z firmy, która kieruje całą akcją, zwrócił uwagę na jej skomplikowany charakter. - Zdjęcie krzyża na tej wysokości jest bardzo trudne. To najwyższy punkt, który nie ma w pobliżu odniesienia orientacyjnego w przestrzeni. Na tak wysokim pojedynczym elemencie nie ma się do czego np. przypiąć. To pokazuje skalę tego przedsięwzięcia - zauważył. Trudno się przygotować do takiej akcji w stu procentach, np. powtarzając wyćwiczone wcześniej elementy - powiedział Głowacki. To dlatego wybrano jedną z dwóch w Polsce firm, które specjalizują się w takich pracach, szczególnie na długich zawieszeniach.

Plan działania był taki, że alpiniści przygotowują na wieży krzyż do demontażu, helikopterem jest on sprowadzany na plac jasnogórski i tam specjalnie przygotowana ekipa dokonuje koniecznych napraw, potem krzyż wraca na wieżę. Niestety, mimo podjętych prób, akcja nie powiodła się i została przełożona. Wieża na Jasnej Górze należy do najwyższych w Polsce. Mierzy 106,3 m wysokości. Została odbudowana po pożarze z 1900 r., a poświęcona w 1906 r. Dolna jej część pochodzi z XVIII w. Składa się z pięciu kondygnacji, a na najwyższą prowadzi 519 stopni. W połowie wieży umieszczony został zegar, którego 36 dzwonów i dzwonków wygrywa melodie maryjne. Na igle wieży jest kruk z bochnem chleba w dziobie, którego rozpiętość skrzydeł wynosi 170 cm.

Ostatnie prace konserwatorskie i remonty poszczególnych elementów wieży miały miejsce w 1985 r., kiedy to zdemontowano i zreperowano, a także pozłocono na nowo elementy wieńczące iglicę wieży, w tym krzyż i kruka, jak również banię zawierającą skrzynkę z dokumentami.

Źródło:ekai