Jest nowy pomnik kard. Wyszyńskiego! W tym miejscu Prymas spędził 25 lat!

2021-09-06 18:25
Popiersie kardynała Wyszyńskiego w Warszawie
Autor: Archidiecezja Warszawska Popiersie kardynała Wyszyńskiego w Warszawie

W tym miejscu kardynał Wyszyński spędził 25 lat kapłaństwa. Teraz - tuż przed beatyfikacją - na dziecińcu Domu Arcybiskupów Warszawskich przy ul. Miodowej w Warszawie został odsłonięty jego pomnik. Jak podkreślił metropolita warszawski, kardynał Kazimierz Nycz - popiersie Prymasa Polski będzie witało pielgrzymów podążających śladami kardynała Wyszyńskiego.

W sutannie z pelerynką i krzyżem na piersiach - tak prezentuje się nowa rzeźba kardynała Stefana Wyszyńskiego. Została wykonana z brązu i osadzona na postumencie z piaskowca. Dzisiaj odbyło się uroczyste odsłonięcie popiersia, które będzie witało gości na dziedzińcu Domu Arcybiskupów Warszawskich.​

- Srebrny jubileusz tutaj przeżył i to jest chyba wystarczająco dużo, by nazwać to miejsce miejscem jego pracy, jego spotkań z ludźmi, miejscem, z którego wyjeżdżał na różne spotkania w diecezji - jednej, drugiej i w całej Polsce, bo przecież był prymasem całej naszej ojczyzny - tłumaczył metropolita warszawski, kardynał Kazimierz Nycz.

Czytaj także: Prymas Tysiąclecia. O kardynale Wyszyńskim w rozmowie z Prymasem Polski

Jak wygląda rzeźba?

Rzeźba jest wykonana z brązu i przedstawia postać prymasa w sutannie z pelerynką i z krzyżem na piersiach. - Setki godzin pracy, poszukiwania właściwego gestu, właściwego wyrazu twarzy, właściwych proporcji. Oglądanie setki zdjęć, wcześniej przygotowywanie się w rozpoznaniu samej postaci - czytanie notatek, czytanie biografii, oglądanie nagrań - opowiada o tym, jak wyglądała praca jej autor, Łukasz Krupski.

Czytaj także: Wojna- niezwykły czas w życiu Prymasa Tysiąclecia

Kim jest autor rzeźby kard. Wyszyńskiego?

- 31-letni Łukasz Krupski jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Najbardziej znany jest jego alegoryczny pomnik Ofiar Katastrofy Smoleńskiej w kościele akademickim św. Anny w Warszawie oraz kilkunastu rzeźb nawiązujących do jubileuszu 1050-lecia chrztu Polski. W parku przy Cmentarzu Powstańców Warszawskich na Woli znajduje się jego pomnik “Pusta Pieta, poświęcony matkom, które straciły dzieci w czasie II wojny światowej - informuje Archidiecezja Warszawska.

Kiedy beatyfikacja kardynała Wyszyńskiego?

Beatyfikacja kardynała Stefana Wyszyńskiego i matki Elżbiety Róży Czackiej odbędzie się w najbliższą niedzielę 12 września o godzinie 12. Uroczystość odbędzie się w Warszawskiej Świątyni Opatrzności Bożej. Wstęp na wydarzenie będą miały jednak wyłącznie osoby, który otrzymały karty wstępu. Osoby bez zaproszeń nie będą mogły wejść do świątyni. To kwestia obostrzeń spowodowanych pandemią koronawirusa. W związku z tym organizatorzy zachęcają do śledzenia transmisji z wydarzenia w mediach.

Prymas Tysiąclecia cz_1