Kard. Ryś zachęca do wakacyjnego odpoczynku i pielgrzymowania

– Namawiam Was bardzo na piękny czas wakacyjny, na to, żeby jednak trochę odpocząć, zatrzymać się we wszystkich swoich codziennych obowiązkach, dać sobie minutę na najważniejsze pytania życiowe – mówi metropolita krakowski kard. Grzegorz Ryś, zachęcając do dobrego przeżycia wakacji.

Kardynał Grzegorz Ryś w okularach, w czarnej sutannie i pektorale z krzyżem, stoi w ogrodzie przed kamienną grotą z figurą Matki Bożej, zachęcając do wakacyjnego odpoczynku i pielgrzymowania. Więcej o jego przesłaniu przeczytasz na naszym portalu.
Autor: Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej/ Materiały prasowe/ Materiały prasowe Kard. Grzegorz Ryś zaprasza na uwielbienie „Jestem!”

Metropolita krakowski w słowie wakacyjnych życzeń zwraca uwagę, że wakacje są czasem, który warto wykorzystać nie tylko na regenerację sił, ale także na zachwyt nad pięknem stworzonego świata. Jak podkreśla, kontakt z naturą pomaga człowiekowi zatrzymać się, spojrzeć głębiej na własne życie i odkrywać obecność Boga. – Piękno jest jedną z najważniejszych dróg zbawienia. Człowiek pod wpływem piękna jakoś właściwie automatycznie zaczyna myśleć o Panu Bogu, odkrywa też w sobie serce – zauważa kardynał.

Kard. Grzegorz Ryś zachęca również do aktywnego wypoczynku, szczególnie do górskich wędrówek. Podkreśla, że prawdziwe poznawanie gór nie dokonuje się przez studiowanie map czy przewodników, ale przez osobiste doświadczenie drogi i wysiłku. Jak zaznacza, warto znaleźć czas na oderwanie się od codziennych obowiązków i zaczerpnięcie oddechu wśród piękna przyrody.

Metropolita krakowski wskazuje także na pielgrzymowanie jako jedną z wartościowych form przeżywania wakacji. Przypomina, że z terenu Archidiecezji Krakowskiej każdego roku wyrusza wiele pielgrzymek, w tym Piesza Pielgrzymka Krakowska na Jasną Górę, a udział w nich może być okazją do połączenia aktywnego wypoczynku z modlitwą i pogłębianiem wiary.

Na zakończenie kard. Grzegorz Ryś zachęca do sięgnięcia po encyklikę „Magnifica Humanitas” papieża Leona XIV. Jak podkreśla, jest to wyjątkowy dokument, w którym Ojciec Święty odsłania swoje spojrzenie na wiarę i życie chrześcijańskie. Życząc wszystkim dobrego wakacyjnego wypoczynku, metropolita krakowski wyraża nadzieję, że będzie to czas odpoczynku, refleksji i nabrania sił do podejmowania codziennych obowiązków.

Źródło: Archidiecezja Krakowska