Kielecki Teatr Tańca w spektaklach z motywami biblijnymi

2022-03-28 17:38
Kielecki Teatr Tańca
Autor: Kielecki Teatr Tańca

„Sen Jakuba” i „SM. Masochistyczne obrazy ojciec - syn” - te dwa spektakle składają się na „Wieczór taneczny Epifanie”, które właśnie wchodzą do repertuaru Kieleckiego Teatru Tańca. W kwietniu będzie można zobaczyć także „Pasję”.

Przedstawienia „Wieczoru tanecznego Epifanie” opierają się na wątkach biblijnych. Inspiracją dla „Snu Jakuba” była historia z Księgi Rodzaju. Premiera spektaklu odbyła się w 2014 roku i pozostaje w niezmienionej formie. Autorem choreografii jest dr Grzegorz Pańtak, wicedyrektor Kieleckiego Teatru Tańca. W spektaklu wykorzystano muzykę Krzysztofa Pendereckiego - utwór „Przebudzenie Jakuba” z 1974 r.

Po raz pierwszy natomiast publiczność zobaczy spektakl „SM. Masochistyczne obrazy ojciec - syn”. Jego twórcą jest choreograf Tobiasz Sebastian Berg. Artysta sięgnął po opowieść o „Synu marnotrawnym”, traktując motyw przewodni w sposób nieoczywisty – odwrócony. Choć tytuł jest kontrowersyjny, sam spektakl taki nie jest. Twórcy stawiają pytania o relacje ojciec -syn, w sytuacji, gdy ojciec okazuje się „bardziej marnotrawny”.

Choć „SM. Masochistyczne obrazy ojciec - syn” to dzieło taneczne, powstał do niego scenariusz, który napisał Beniamin M. Bukowski - reżyser, historyk sztuki i filozof, dyrektor artystyczny Narodowego Starego Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie. Tancerze będą tańczyć do muzyki skomponowanej przez Karola Osmana.

„Pasja” nawiązuje z kolei do ostatniej drogi Jezusa. Głównymi narratorami autorzy widowiska uczynili Marię Magdalenę i Judasza, jako ważne postaci towarzyszące męce Zbawiciela. Widowisko miało premierę w 2006 roku. W premierowym spektaklu wystąpiło 22 tancerzy, a także Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Świętokrzyskiej pod batutą Jacka Rogali, Chór Kameralny Fermata i studenci Instytutu Edukacji Muzycznej Akademii Świętokrzyskiej. Obecnie spektakl będzie pokazany w odnowionej obsadzie.

Źródło: KAI