Kijów: kard. Matteo Zuppi spotkał się z prezydentem Zełenskim

2023-06-06 18:51
Prezydent Zełenski
Autor: PAP/EPA/UKRAINIAN PRESIDENTIAL PRESS SERVICE HANDOUT

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski spotkał się dziś w Kijowie ze specjalnym wysłannikiem Watykanu, kardynałem Matteo Zuppim. Ponieważ wojna toczy się na terytorium Ukrainy, osiągniecie pokoju jest możliwe jedynie w ramach realizacji ukraińskiej formuły pokojowej – czytamy na stronach ukraińskiego przywódcy.

W komunikacie podkreślono, że szef państwa i specjalny przedstawiciel papieża Franciszka omówili sytuację w Ukrainie i współpracę humanitarną ze Stolicą Apostolską - w ramach realizacji ukraińskiej formuły pokojowej. Wolodymyr Zełenski podkreślił, że Rosja nadal popełnia straszliwe zbrodnie wojenne przeciwko Ukrainie, z których ostatnią było zniszczenie zapory wodnej w Nowej Kachowce. „Ta zbrodnia niesie ze sobą ogromne zagrożenia i będzie miała katastrofalne skutki dla życia ludzi i środowiska” - zauważył prezydent. Zwrócił uwagę, że zawieszenie broni i zamrożenie konfliktu nie doprowadzi do ustanowienia pokoju. „Nieprzyjaciel wykorzysta przerwę w działaniach do wzmocnienia swoich możliwości i dalszej ofensywy, do nowej fali zbrodni i terroru. Rosja musi wycofać wszystkie swoje wojska z terytorium Ukrainy w jej międzynarodowo uznanych granicach” - stwierdził Wołodymyr Zełenski.

Prezydent Ukrainy podkreślił, że tylko wspólne wysiłki, izolacja dyplomatyczna i presja na Rosję mogą wpłynąć na agresora i doprowadzić do sprawiedliwego pokoju na ukraińskiej ziemi.

Wołodymyr Zełenski i kardynał Matteo Zuppi omówili szczegółowo realizację ukraińskiej formuły pokojowej i potrzebę zaangażowania jak najszerszego grona krajów, zwłaszcza Południa, w Globalny Szczyt Pokoju. Szef ukraińskiego państwa zaprosił Stolicę Apostolską do wniesienia wkładu w realizację ukraińskiego planu pokojowego.

Prezydent zauważył, że może ona aktywnie przyczynić się do uwolnienia ukraińskich więźniów, powrotu deportowanych dzieci i przywrócenia sprawiedliwości. Ze swojej strony kardynał Zuppi wyraził solidarność papieża Franciszka z narodem ukraińskim i zapewnił go o gotowości Stolicy Apostolskiej do włączenia się w poszukiwanie sposobów realizacji wspomnianych inicjatyw humanitarnych.

Źródło:ekai