Kraków: będą tradycyjne kwesty na odnowę zabytkowych nagrobków

2021-10-27 11:37 Justyna Bieniek
Cmentarz
Autor: Zygmunt Put/wikimedia commons

W uroczystość Wszystkich Świętych na krakowskich cmentarzach znane osoby będą zbierać pieniądze na renowację starych nagrobków. Rok temu, przez pandemię, kwesta się nie odbyła.

1 listopada na Cmentarzu Rakowickim, z ramienia Obywatelskiego Komitetu Ratowania Krakowa, kwestować będą aktorzy, muzycy i samorządowcy. W ubiegłym roku mogliśmy zbierać środki tylko w internecie. I ta forma zdecydowanie różniła się od tradycyjnej zbiórki na cmentarzu - zarówno pod względem wielkości ofiar, jak i braku możliwości bezpośredniego kontaktu między kwestującymi, a darczyńcami - opisuje Anna Kornecka, przewodnicząca Komitetu. Teraz odnawiane są dwa nagrobki - pierwszy z nich jest związany z rodziną Bochenków, w tym prof. Adamem Bochenkiem, znanym anatomem. W drugim pochowana jest hrabina Helena Husarzewska. Są też plany wyremontowania nagrobka Zofii Jordanówny.

Cmentarz Rakowicki został otwarty w 1803 r. Jest najstarszą nekropolią Krakowa. Spoczywa na nim wielu znanych Polaków, m.in. Jan Matejko, Marek Grechuta, Lucjan Rydel, Jerzy Bińczycki, Wisława Szymborska czy Helena Modrzejewska. Są tam pochowani także rodzice św. Jana Pawła II, Emilia i Karol oraz jego brat Edmund.

31 października i 1 listopada kwestujących będzie też można spotkać Nowym Cmentarzu Podgórskim. ''Zapraszamy wszystkich Przyjaciół, Wolontariuszy oraz Darczyńców do wsparcia naszej zbiórki. Państwa pomoc jak zawsze będzie dla nas bezcenna. Dziękujemy!” - poinformowało Stowarzyszenie Podgórze.pl, organizator zbiórki na odnowę zabytkowych nagrobków krakowskiej nekropolii. W tym roku kwesta odbędzie się w godzinach od 10.00 do 18.00.

Źródło:ekai