Kraków: na cmentarzu Rakowickim specjalna kwatera pamięci dla Ukraińców

2022-10-27 12:41 Justyna Bieniek
Cmentarz Rakowicki
Autor: Zygmunt Put Zetpe0202/wikimedia commons

Władze Krakowa wyznaczyły specjalną kwaterę pamięci na cmentarzu Rakowickim. We Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny, ukraińscy uchodźcy i mieszkańcy będą tam mogli zapalić znicze i złożyć kwiaty.

Okres Wszystkich Świętych to czas kiedy mieszkańcy Krakowa tłumnie odwiedzają groby bliskich na cmentarzach komunalnych. „W tym wyjątkowym czasie nie możemy zapomnieć o naszych gościach z Ukrainy, którzy opuścili swoje domy i rodziny, a wielu z nich nie ma możliwości powrotu do ojczyzny, by oddać hołd zmarłym” – podkreśla krakowski magistrat.

Z myślą o uchodźcach z Ukrainy wspominających zmarłych bliskich, a także mieszkańcach, którzy chcą oddać hołd ofiarom wojny w tym państwie, miasto wyznaczyło specjalną kwaterę na cmentarzu Rakowickim. Jest oznaczona numerem CII. Zostanie stosownie oznakowana, również ukraińską flagą. Na specjalnej tabliczce będzie widniał napis: „W tym miejscu zapalić można znicz i złożyć kwiaty ku pamięci bliskich zmarłych rodzin ukraińskich, jak również oddać hołd wszystkim ofiarom rosyjskiej agresji na Ukrainę”.

Władze Krakowa zachęcają mieszkańców, aby w geście solidarności pozostawili na kwaterze znicze lub wiązanki. Jak przypomniano, ukraiński dzień Wszystkich Świętych, nazywany tam Hrobkami, według kalendarza juliańskiego przypada tydzień po Wielkanocy. Ukraińcy obchodzą je bardzo rodzinnie, licznie gromadząc się na tamtejszych cmentarzach.

Źródło:www.bip.krakow.pl