Laserem czyszczą jeden z najsłynniejszych krakowskich zabytków.

2024-04-24 11:53
Bazylika Mariacka w remoncie
Autor: Michał Henkel Bazylika Mariacka w remoncie

Hejnalica Kościoła Mariackiego przechodzi największą od 25 lat konserwację elewacji. Wieża w całości pokryta jest rusztowaniem, a w ostatnich dniach rozpoczęto czyszczenie elementów ceglanych. Prace odbywają się metodą ablacji laserowej.

- Jest to wiązka laserowa, która uderza za pomocą impulsów w powierzchnię cegły czy kamienia i ta wiązka wypala w jakiś sposób ten brud, który zostaje usunięty. Plusem tej metody jest to, że nie mamy odpadów, które gdzieś trzeba utylizować, nie ma zapylenia okolicy więc nie tworzymy chmury czy dodatkowych utrudnień - mówi Katarzyna Pakuła-Major, konserwator Bazyliki Mariackiej.

To już kolejny etap oczyszczania elewacji Bazyliki, laserem krakowski zabytek czyszczony jest jednak po raz pierwszy. Konserwacji poddane zostaną chorągiewki i najmniejsze z kul ze szczytu hejnalicy oraz wszystkie ceglane ściany wieży, wieżyczki schodowej, ściany szczytowej i znajdujące się na elewacjach elementy kamienne i drewniane. Renowacji poddane zostaną również wszystkie okna, same prace powodują oczywiście utrudnienia dla turystów.

- Ze względu na rusztowania wieża jest przysłonięta, dlatego też turyści z płyty Rynku Głównego nie mogą za dobrze zobaczyć hejnalisty, choć trzeba zaznaczyć, że hejnał jest odgrywany bez zmian co godzinę. Dodatkowo oczywiście nie ma możliwości wejścia na wieżę - tłumaczy Marta Woźniak z Bazyliki Mariackiej.

Prace konserwatorskie przy wyższej wieży Kościoła Mariackiego mają potrwać do sierpnia, finansowane są ze środków Narodowego Funduszu Rewaloryzacji Zabytków Krakowa.