Legat papieski kard. Duka koronuje obraz Matki Bożej Uzdrowienia Chorych w Smolicach

2023-09-08 11:39
Koronacja Obrazu Matki Bożej w Smolicach
Autor: Archidiecezja Poznańska Koronacja Obrazu Matki Bożej w Smolicach

W sobotę 9 września 2023 r. odbędzie się koronacja Obrazu Matki Bożej Uzdrowienia Chorych w Smolicach w Archidiecezji Poznańskiej. Uroczystościom będzie przewodniczył legat papieski kard. Dominik Duka.

"Uroczystości koronacyjne rozpoczną się mszą św. przy sanktuarium Matki Bożej Uzdrowienia Chorych w Smolicach o godzinie 11.00, której będzie przewodniczył i wygłosi słowo Boże legat Ojca Świętego Franciszka, Jego Eminencja ks. Kardynał Dominik Duka OP, emerytowany metropolita praski i prymas Czech" - przekazało w komunikacie biuro prasowe Episkopatu Polski.

"Mamy przekonanie, że ukoronowanie papieskimi koronami wizerunku Maryi wyrazi naszą wdzięczność Panu Bogu za dar i obecność w naszym życiu Najświętszej Maryi Panny oraz wpłynie na dalszy rozwój kultu i pobożności maryjnej w Archidiecezji Poznańskiej" - zaznaczył abp Stanisław Gądecki w słowie przed koronacją.

W liście pasterskim, metropolita poznański zaznaczył, że "gdy nazywamy Maryję +Uzdrowieniem Chorych+, tym samym wyrażamy naszą wiarę w Jej opiekę nad chorymi i cierpiącymi". "Równocześnie wyznajemy naszą wiarę w to, że Jej modlitwa do miłosiernego Boga może uprościć chorym łaskę uzdrowienia na duszy i ciele" - wskazał duchowny.

Zwrócił uwagę, że historycznie udokumentowany kult Matki Bożej w Smolicach sięga drugiej połowy XVII wieku. "Same początki tego kultu są jednak dużo wcześniejsze. Według tradycji, benedyktyni lubińscy, którzy erygowali kościół smolicki, już pod koniec XIV wieku umieścili ten obraz w ołtarzu głównym" - wskazał hierarcha.

Metropolita poznański zauważył, że ruch pielgrzymkowy do Smolic odnowił się po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 r., a następnie po II wojnie światowej. "Wierni przez wizerunkiem Matki Najświętszej dziękowali Bogu za ocalenie z zawieruchy wojennej oraz modlili się w intencji bliskich, krewnych, przyjaciół i sąsiadów pomordowanych" - przypomniał abp Gądecki.

W związku z uroczystościami, archidiecezja poznańska, wraz ze Spółką Koleje Wielkopolskie, przygotowała specjalny pociąg na uroczystość koronacji wizerunku Matki Bożej. Wyjedzie on ze stacji Poznań Główny i przez stacje w Czempiniu, w Kościanie i Lesznie dojedzie do Kobylin. "Przejazd na koronację i powrót są bezpłatne" - czytamy w komunikacie.

Rozkład jazdy pociągów zawiera informację o dwóch pociągach – jeśli jeden skład wypełni się pasażerami, wówczas, po 10 minutach, odjedzie z dworca w Poznaniu drugi pociąg. Z Kobylina pielgrzymi zostaną przewiezieni autobusami do Smolic (ok. 4,5 km).

Źródło: niedziela.pl