Madagaskar: poświęcono szkołę i kościół ufundowane przez polską archidiecezję

2022-09-12 13:04
Madagaskar
Autor: Dzieła Misyjne Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej/facebook

W niedzielę poświęcono nowy kościół pw. Matki Kościoła i szkołę na Madagaskarze. Oba budynki ufundowano ze zbiórki zorganizowanej w szkołach i kościołach Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej. Świątynia w Misokitsy na Madagaskarze to dar na 50-lecie polskiej diecezji.

Nasza archidiecezja dostawała wsparcie z zewnątrz przez wiele lat, kiedy powstawały jej struktury. Nadszedł dobry moment, żeby się odwzajemnić za to, co otrzymaliśmy kiedyś – tłumaczy ks. dr Paweł Płaczek, dyrektor Dzieł Misyjnych Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej. Dodaje, że chodziło o stworzenie żywego pomnika, który będzie służył wiernym i będzie znakiem ożywionej animacji misyjnej.

Budowa trwała niecałe pół roku. Rozpoczęła się wmurowaniem kamienia węgielnego pochodzącego z fundamentów kaplicy mariackiej szczecińskiej Bazyliki Archikatedralnej pw. św. Jakuba. Budynek szkolny z kolei składa się z dwóch klas i będzie służył dzieciom oraz miejscowej społeczności.– Chcemy przez ten znak solidaryzować się z Kościołem ubogim. Tamtejsza społeczność mierzy się z wielką potrzebą edukacyjną – mówi ks. Płaczek.

Miejscowość Misokitsy leży w południowo-zachodniej części Madagaskaru, w diecezji Morondava, która jest jedną z najbardziej ubogich na wyspie.

Źródło:ekai