Martin Scorsese kręci film o Jezusie

2023-05-30 13:12
Martin Scorsese
Autor: Siebbi/wikimedia commons

Słynny amerykański reżyser Martin Scorsese kręci swój nowy film, którego bohaterem będzie Jezus. W sobotę 27 maja, 80-letni twórca wziął udział w papieskiej audiencji dla uczestników kongresu o katolickiej inspiracji w kulturze. Zorganizował go Georgetown University w Washingtonie i „La Civiltà Cattolica”.

Podczas ostatniego dnia kongresu reżyser odpowiadał na pytania dyrektora włoskiego czasopisma jezuitów, o. Antonia Spadaro. Mówił m.in. o swoim „podziwie dla bezpośredniości Jezusa” w „Ewangelii według św. Mateusza” Piera Paola Pasoliniego, o znaczeniu swojego filmu „Ostatnie kuszenie Chrystusa” i o kolejnym kroku w poszukiwaniu osoby Jezusa, jakim był film „Milczenie”.

Zwracając się do poetów, pisarzy, scenarzystów i reżyserów, Franciszek wskazał, że ich dzieła „pomagają nam zobaczyć Jezusa, uleczyć naszą wyobraźnię ze wszystkiego, co nam przesłania Jego oblicze lub, co gorsza, wszystkiego, co je chce oswoić. Oswajanie oblicza Chrystusa, jakby próbując je określić i zamknąć w naszych schematach, oznacza zniszczenie Jego obrazu. Pan zawsze nas zaskakuje, Chrystus jest zawsze większy, zawsze jest tajemnicą, która w jakiś sposób nam umyka” – wskazał papież.

„Odpowiedziałem na apel, który papież skierował do artystów [aby pokazywali Jezusa] w jedyny sposób, w jaki potrafię: wymyślając i pisząc scenariusz filmu o Jezusie. I zacząłem już go realizować” – ujawnił Scorsese.

Źródło:ekai