Metropolita Onufry chce zorganizować pielgrzymkę i ratować cywilów

2022-04-22 18:29
Metropolita Onufry
Autor: Sergento/wikimedia commons

Zorganizowanie procesji do Mariupola, by ewakuować stamtąd cywilów, rannych żołnierzy i zabrać ciała poległych. Z taką propozycją wyszedł metropolita Onufry, zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego, podległego Patriarchatowi Moskiewskiemu. Jednocześnie hierarcha wezwał do zawieszenia broni od Wielkiego Piątku 22 kwietnia do Niedzieli Wielkanocnej 24 kwietnia, co umożliwiłoby przejście tej procesji.

W oświadczeniu ogłoszonym na stronie internetowej Kościoła metropolita stwierdził, że jest „głęboko zasmucony” tym, co dzieje się w Mariupolu. Ten „ból serca” skłania do „ratowania tych, którzy pozostając w cierpiącym od dawna mieście, znaleźli się w katastrofie humanitarnej”. – Do dziś jest tam duża liczba ludności cywilnej, w tym wiele dzieci i osób starszych. Ranni żołnierze potrzebują pilnej pomocy medycznej. Ciała zmarłych należy przekazać ich rodzinom do właściwego pochówku – podkreśla metropolita Onufry.

W tej sytuacji „Ukraiński Kościół Prawosławny, z pomocą episkopatu, duchowieństwa, mnichów i wiernych, jest gotowy do zorganizowania procesji modlitewnej z Orichiwa w obwodzie zaporoskim do zakładu Azowstal w Mariupolu, aby zapewnić pomoc doraźną i ewakuować ludność cywilną. Procesja mogłaby również wyprowadzać rannych żołnierzy i zabrać ciała zmarłych” – zaproponował metropolita.

Apelujemy do wszystkich, od których to zależy, i prosimy w okresie od Wielkiego Piątku (22 kwietnia 2022) do Zmartwychwstania Chrystusa (24 kwietnia 2022) w mieście Mariupol i jego okolicach o zawieszenie broni i zapewnienie korytarza humanitarnego do przejścia wspomnianej procesji modlitewnej – napisał Onufry.

Źródło:ekai