Niedziela Palmowa – początek Wielkiego Tygodnia

2024-03-24 10:29
palma
Autor: pixabay

Dzisiaj szósta niedziela Wielkiego Postu nazywana Niedzielą Palmową, W tym dniu dla katolików rozpoczyna się najważniejszy i najbardziej uroczysty okres w roku liturgicznym - Wielki Tydzień.

Niedzielą Palmową w Kościele katolickim rozpoczyna się Wielki Tydzień. To czas upamiętniający ostatnie dni Chrystusa, przygotowujący wiernych do najważniejszego święta chrześcijan - Zmartwychwstania Pańskiego.

Liturgia Niedzieli Palmowej jest pamiątką uroczystego wjazdu Jezusa do Jerozolimy pięć dni przed Jego ukrzyżowaniem. Ta wiązanka gałązek i ziół symbolizuje triumfalny wjazd Jezusa do Jerozolimy, gdzie witany był właśnie gałązkami palmy. Jak podają Ewangeliści, zgromadzone  tłumy rzucały na drogę płaszcze, gałązki oliwne i palmowe wołając: „Hosanna Synowi Dawida: błogosławiony, który przychodzi w imię Pańskie” - wyjaśnia ks. Dr Krzysztof Podstawka, proboszcz parafii pw. Bł. Piotra Jerzego Frassatiego w Lublinie.

Liturgia Niedzieli Palmowej jest rozpięta między dwoma momentami: radosną procesją z palmami oraz czytaniem- jako Ewangelii – Męki Pańskiej, zwykle z podziałem na role, według jednego z 3 Ewangelistów: Mateusza, Marka lub Łukasza (Mękę Pańską wg św. Jana czyta się podczas liturgii Wielkiego Piątku). W ten sposób Kościół podkreśla, że triumf Chrystusa i Jego Ofiara są ze sobą nierozerwalnie związane.

Przed nami także Triduum Paschalne. Wielki Poniedziałek, Wielki Wtorek i Wielka Środa są dniami szczególnie poświęconymi pojednaniu. W Wielki Czwartek zamilkną dzwony, które zastąpi klekotanie kołatek, a po mszy Wieczerzy Pańskiej nastąpi obnażenie ołtarza. Wtedy też rozpocznie się tegoroczne Triduum Paschalne, które potrwa do nieszporów w Niedzielę Zmartwychwstania – wyjaśnia ks. dr K. Podstawka.

W Polsce Niedziela Palmowa nosiła także nazwę Niedzieli Kwietnej, bo zwykle przypada w czasie gdy pokazują się pierwsze kwiaty. W Niedzielę Palmową po sumie odbywały się w kościołach przedstawienia pasyjne. Za czasów króla Zygmunta III istniały zrzeszenia aktorów-amatorów, którzy w roli Chrystusa, Kajfasza, Piłata, Judasza itp. chodzili po miastach i wioskach i odtwarzali misterium męki Pańskiej.

Zwyczaj święcenia palm pojawił się w Kościele w XI wieku. Palmy w Polsce zastępują często gałązki wierzbowe z baziami. Po ich poświęceniu zatyka się je za krzyże i obrazy, by strzegły domu od nieszczęść i zapewniały błogosławieństwo Boże. Wtykano także palmy na pola, aby Pan Bóg strzegł zasiewów i plonów przed gradem, suszą i nadmiernym deszczem.

Źródło: Niedziela Palmowa – początek Wielkiego Tygodnia