Noworoczna Pasterka w bazylice św. Franciszka w Krakowie

2024-01-01 12:00
Pasterka noworoczna u o. Franciszkanów
Autor: Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej Pasterka noworoczna u o. Franciszkanów

– W Jej imię zaczynamy pierwsze chwile 2024 roku. Stąd to nasze dzisiejsze wysławianie Maryi i nasze pełnej ufności prośby zanoszone do Niej, aby każdego dnia tego nowego roku, była dla nas czułą Matką i Pośredniczką łask wszelkich – mówił abp Marek Jędraszewski w czasie tradycyjnej noworocznej Pasterki odprawianej w bazylice św. Franciszka w Krakowie.

- Dziś inni, gdzieś tam za murami, bawią się, witając Nowy Rok. My ten Nowy Rok chcemy rozpocząć modlitwą, dlatego gromadzimy się w tej prastarej bazylice św. Franciszka – mówił na początku liturgii gwardian franciszkanów o. Piotr Cuber OFMConv.

W czasie homilii abp Marek Jędraszewski zwrócił uwagę, że 1 stycznia Kościół rozważa tajemnicę Maryi, która przyrównywana jest do gwiazdy zarannej i jutrzenki. Przywołał myśli kilku Ojców Kościoła, którzy na opisanie Bożej Rodzicielki używali metafor związanych ze światłem, które zapowiadało „Wschodzące Słońce” – Jezusa Chrystusa. – Ona wyda z siebie Bożego Syna, który jest Pokojem. Z Niej wyjdzie Pokój, jako szczególne błogosławieństwo dla całego świata – mówił metropolita krakowski nawiązując do Maryjnego tytułu „Królowa pokoju”. Arcybiskup odwołując się do scen zwiastowania i nawiedzenia wskazał na błogosławieństwo Maryi przez Archanioła Gabriela i Elżbietę. Wszystkie te prawdy zostały potwierdzone na Soborze w Efezie w 431 r., gdy została nazwana Theotokos – Bogurodzicą, Bożą Rodzicielką. – Nie tylko Matka Jezusa jako człowieka, ale Matka Bożego Syna – zaznaczył metropolita przypominając, że na Jej cześć została wówczas wzniesiona Bazylika Matki Bożej Większej w Rzymie.

Arcybiskup zwrócił uwagę na symboliczny fakt, że pierwszy poetycki utwór w języku polskim to hymn poświęcony Bożej Rodzicielce Maryi – „Bogurodzica” – hymn religijny, który stał się hymnem państwowym. – Nasi praojcowie, zwłaszcza w chwilach najbardziej decydujących dla losu naszego narodu i państwa, śpiewali ten hymn, który po dzień dzisiejszy został w naszych sercach jako najświętszy, najwspanialszy, niezwykły – mówił metropolita.

– W Jej imię zaczynamy pierwsze chwile 2024 roku. Stąd to nasze dzisiejsze wysławianie Maryi i nasze pełnej ufności prośby zanoszone do Niej , aby zechciała, przez wszystkie te dni nowego roku nieznane nam, gdy chodzi o to, co będą w sobie zawierały – jakie wyzwania, jakie niebezpieczeństwa, jakie radości, jakie nadzieje – by zawsze, każdego dnia tego nowego roku, była dla nas czułą Matką i Pośredniczką łask wszelkich – mówił abp Marek Jędraszewski zanosząc równocześnie błagania do Chrystusa – Wschodzącego Słońca – „aby obdarzył nas dobrym, pobożnym i szczęśliwym życiem tu, na ziemi, a ostatecznie zechciał nas postawić po swojej prawicy i wprowadzić do domu swego Ojca, bogatego w miłosierdzie”.

Po raz pierwszy na noworoczną Pasterkę do bazyliki św. Franciszka studentów zaprosił ówczesny metropolita krakowski kard. Karol Wojtyła w 1960 r. Od tamtego czasu arcybiskupi krakowscy kontynuują tę tradycję.

Źródło: Archidiecezja Krakowska