Nowy Sącz: policja zatrzymała 22-latka podejrzanego o podpalenie zabytkowego kościołka

2024-06-24 19:01
Pożar kościoła na Helenie w Nowym Sączu
Autor: Michał Rejduch Pożar kościoła na Helenie w Nowym Sączu

Policjanci zatrzymali 22-letniego sądeczanina, podejrzanego o podpalenie zabytkowego kościoła pw. Świętej Heleny w Nowym Sączu. Mężczyzna usłyszał już zarzut i na trzy miesiące trafił do aresztu. Straty spowodowane jego przestępczym działaniem przekraczają 1 milion złotych.

Do pożaru drewnianego kościoła pw. Świętej Heleny w Nowym Sączu doszło 16 czerwca. Zniszczeniu uległa drewniana konstrukcja budynku wraz z wyposażeniem, w tym zabytkowy ołtarz, rzeźby i obrazy wpisane do rejestru zabytków. Wstępnie straty oszacowan na  1 milion złotych.

Po ugaszeniu pożaru sądeccy policjanci pod nadzorem prokuratora, przy udziale m.in. konserwatora zabytków oraz biegłego z zakresu pożarnictwa przeprowadzili oględziny miejsca zdarzenia, m.in. ustalili i przesłuchali świadków, zabezpieczyli zapis z monitoringu.

W sprawie zostało wszczęte śledztwo. Dzięki wnikliwej i intensywnej pracy kryminalni wytypowali osobę, która mogła spowodować  pożar.

Prokurator zdecydował o zatrzymaniu 22-letniego mieszkańca Nowego Sącza. Po nocy w policyjnej celi młody sądeczanin został przewieziony do Prokuratury Rejonowej w Nowym Sączu, przesłuchany i gdzie usłyszał zarzut sprowadzenia pożaru zabytkowego kościoła.

Za to przestępstwo grozi od roku do 10 lat więzienia. Sąd zdecydował o aresztowaniu mężczyzny na trzy miesiące.

Źródło: ekai