Nowy Sącz: pożar drewnianego zabytkowego kościoła

2024-06-16 14:01
Pożar kościoła
Autor: PSP w Nowym Sączu/ facebook

W niedzielę rano wybuchł pożar drewnianego kościoła pw. św. Heleny na cmentarzu w Nowym Sączu. Obiekt wpisany jest do rejestru zabytków. Nikomu nic się nie stało. Przyczyny pożaru nie są znane.

W akcji gaśniczej uczestniczyło 17 zastępów Straży Pożarnej (PSP i OSP). Trwa tzw. przelewanie i rozbiórka elementów poddasza. Do prac skierowano 6 zastępów.

Przedstawiciele Małopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków są na miejscu i biorą udział w oględzinach. Uczestniczy w nich Policja, Straż Pożarna i Inspekcja Nadzoru Budowlanego.

Jak przekazała małopolska wojewódzka konserwator zabytków Katarzyna Urbańska, proboszcz zostanie dzisiaj ustnie poinformowany o tym, aby dokonał zabezpieczenia konstrukcji budynku. Jutro oficjalnie zostanie mu przekazana decyzja konserwatorska.

- WUOZ powoła też biegłego, który oceni stan techniczny budynku i stwierdzi, jakie elementy można zachować, a jakie nie będą nadawały się już do dalszej eksploatacji. Wiele elementów wyposażenia uległo spaleniu. Wnętrze kościoła zostało zalane wodą w wyniku gaszenia pożaru. Wyposażenie pochodziło z XVI, XVII i XVIII w. Małopolski Wojewódzki Konserwator Zabytków złoży w sprawie pożaru zawiadomienie do prokuratury - przekazała Katarzyna Urbańska.

Źródło: ekai