Ogólnopolskie dziękczynienie za beatyfikację kard. Wyszyńskiego

2022-04-21 14:05
Kardynał Wyszyński
Autor: beatyfikacja.info

Trzeba dziękować Panu Bogu za dar beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego i wypraszać za jego wstawiennictwem potrzebne łaski – podkreśla przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki. Ogólnopolskie dziękczynienie odbędzie się 24 kwietnia w Gnieźnie, 3 maja na Jasnej Górze oraz 5 czerwca w Warszawie.

- Kard. Stefan Wyszyński jest dla Polaków postacią szczególną. Można go nazwać, obok św. Jana Pawła II, ojcem naszej wolności – tej zewnętrznej jak i wewnętrznej – mówi abp Stanisław Gądecki, zachęcając do udziału w ogólnopolskich uroczystościach dziękczynnych za dar beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia.

O tym, że Jasna Góra, Gniezno i Warszawa będą miejscami ogólnopolskich uroczystości dziękczynnych zdecydowali biskupi diecezjalni podczas spotkania na Jasnej Górze 25 sierpnia 2021 roku.

Pierwsza z uroczystości dziękczynnych będzie miała miejsce w Gnieźnie podczas obchodów ku czci św. Wojciecha, które odbędą się 23 i 24 kwietnia. Jak poinformowała archidiecezja gnieźnieńska, udział w nich potwierdziło dotąd trzydziestu arcybiskupów i biskupów z Polski i zagranicy m.in.: prymas Czech kard. Dominik Duka, metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz i metropolita poznański, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki.

Głównym punktem dziękczynienia za beatyfikację będzie suma odpustowa w niedzielę, 24 kwietnia, o godz. 10.00 na placu św. Wojciecha. Przewodniczyć jej będzie prymas Polski abp Wojciech Polak, który wygłosi też homilię. Sobotnie i niedzielne nieszpory oraz niedzielna Eucharystia będą transmitowane online na stronach www.archidiecezja.pl i www.prymaspolski.pl oraz w mediach społecznościowych archidiecezji gnieźnieńskiej.

Drugi etap dziękczynienia odbędzie się 3 maja podczas jasnogórskich uroczystości ku czci Matki Bożej Królowej Polski. W sumie odpustowej o godz. 11.00 na jasnogórskim szczycie wezmą udział m.in. biskupi, którzy spotkają się dzień wcześniej w Częstochowie na obradach Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski.

Za beatyfikację wierni podziękują również 5 czerwca podczas obchodzonego uroczyście w Warszawie Święta Dziękczynienia. Tego dnia zaplanowano mszę św. w Świątyni Opatrzności Bożej o godz. 12.00.

Beatyfikacja kard. Wyszyńskiego miała miejsce 12 września 2021 r. w Warszawie, wraz z beatyfikacją m. Elżbiety Róży Czackiej. W 2022 roku, oprócz ogólnopolskich dziękczynień, po raz pierwszy będzie obchodzone również liturgiczne wspomnienie Prymasa Tysiąclecia. Przypada ono w rocznicę jego śmierci – 28 maja.

Źródło: BP KEP