Papież apeluje o pokojowe rozwiązanie konfliktu na Ukrainie

2024-02-25 13:51
Papież oficjalnie ogłasza wizyty w Budapeszcie i na Słowacji
Autor: brak danych

Po odmówieniu modlitwy „Anioł Pański” i udzieleniu apostolskiego błogosławieństwa Ojciec Święty zaapelował o pokojowe rozwiązanie konfliktu na Ukrainie, w Ziemi Świętej i w innych regionach świata.nie, w Ziemi Świętej i w innych regionach świata.

Zwracając się do tysięcy osób przybyłych na plac Świętego Piotra, papież powiedział: "Wczoraj, 24 lutego, przypomnieliśmy z bólem drugą rocznicę początku pełnowymiarowej wojny na Ukrainie. Ile ofiar, rannych, zniszczeń, udręk, łez w okresie, który staje się straszliwie długi i którego końca wciąż nie widać".

"To wojna, która nie tylko niszczy ten region Europy, ale też wywołuje globalną falę strachu i nienawiści. Ponawiając moje najserdeczniejsze uczucia dla umęczonego narodu ukraińskiego i modląc się za wszystkich, zwłaszcza za bardzo liczne niewinne ofiary, błagam o to, aby odnaleziono tę odrobinę człowieczeństwa, która pozwoli stworzyć warunki dla rozwiązania dyplomatycznego w poszukiwaniu sprawiedliwego i trwałego pokoju" - mówił Franciszek.

Jak dodał: "I nie zapominajmy, bracia i siostry, o tym, by modlić się za Palestynę, za Izrael i za wszystkie narody rozdarte przez wojnę; i by konkretnie pomagać cierpiącym". Wezwał: "Pomyślmy - tyle cierpienia. Pomyślmy o rannych, niewinnych dzieciach".

Papież oświadczył też, że z bólem obserwuje wzrost przemocy we wschodniej części Demokratycznej Republice Konga. Zaapelował o pokój, przerwanie starć i konstruktywny dialog w tym państwie.

Ojciec Święty mówił także o coraz częstszych porwaniach w Nigerii, zapewniając naród tego kraju o swojej bliskości i modlitwie.

Franciszek podkreślił też swoją bliskość z narodem Mongolii, którą odwiedził w ubiegłym roku. Panują tam teraz, jak mówił, ogromne mrozy.

"Także to ekstremalne zjawisko jest znakiem zmian klimatycznych i ich skutków. Kryzys klimatyczny to problem społeczny, globalny, który do głębi wpływa na życie wielu braci i sióstr, zwłaszcza tych najsłabszych" - zaalarmował.

Zachęcił: "Módlmy się o dokonanie mądrych i odważnych wyborów, by przyczynić się do troski" o środowisko.

 Papież był w dobrej formie po tym, gdy dzień wcześniej odwołał planowane audiencje z powodu lekkiego stanu grypowego.

Źródło: KAI