Papież: bez prawdziwego ubóstwa nie ma życia zakonnego

2023-11-14 9:45
papież Franciszek
Autor: PAP/EPA/ETTORE FERRARI

Życie zakonne musi być zakotwiczone w ubóstwie. Jest ono nie tylko cnotą, ale tym co je prawdziwie chroni. Ojciec Święty wskazał na to przyjmując na specjalnej audiencji uczestniczki kapituły generalnej Zgromadzenia Sióstr Szkolnych de Notre Dame. Papież wskazał też, że wytaczanie nowych kierunków posługi na przyszłość wyznaczają im trzy wyzwania – edukacja, solidarność i duchowość.

Słowa o ubóstwie Papież zaczerpnął z zaleceń ich założycielki, które zawarte są w konstytucjach zakonnych mówiących, że zgromadzenie buduje na Eucharystii, zakotwiczone jest w ubóstwie i oddane Maryi. Franciszek zachęcił siostry, by zastanawiając się nad nowymi drogami rozwoju zgromadzenia, pozostając zawsze zakorzenionymi w solidnym fundamencie położonym przez założycielkę, nadal były odważnymi świadkami ewangelicznej solidarności w czasach, gdy wielu doświadcza fragmentacji i braku jedności. „Ta odpowiedzialność nabiera jeszcze większego znaczenia w świetle drogi synodalnej, którą podejmuje cały Kościół” – wskazał Ojciec Święty. Podkreślił, że obecna kapituła jest sprzyjającym czasem, aby uważniej słuchać Ducha Świętego i słuchać siebie nawzajem, aby poprawić więzi, które łączą was jako siostry i jako członkinie Ciała Chrystusa.

„Chciałbym to podkreślić: słuchać. Lubimy mówić cały czas, do wszystkich. Nie tylko kobiety, my również. Ale tak trudno jest nauczyć się słuchać. Bóg mówi do nas także poprzez innych. Słuchać innych, a nie, gdy mówią już myśleć: co ja odpowiem? Słuchać, dojść do serca, a potem, jeśli uznam, że trzeba odpowiedzieć, odpowiadam” – mówił Papież wychodząc poza wcześniej przygotowany tekst. Dodał, że słuchanie jest właśnie cnotą, którą musimy rozwijać we wspólnotach zakonnych, w życiu konsekrowanym. „Słuchać Pana, ale także słuchać naszych braci i sióstr. To jest bardzo ważne” – podkreślił Franciszek.

Na całym świecie pracuje obecnie 1900 sióstr ze Zgromadzenia Sióstr Szkolnych de Notre Dame. Na zakończenie audiencji Papież poprosił o przekazanie im swoich pozdrowień i błogosławieństwa oraz poprosił, by modliły się w jego intencji, ponieważ tego potrzebuje.

Źródło: Vaticannews