Papież Franciszek leci na szczyt Grupy G7

2024-06-11 21:19
Papież Monte Cassino
Autor: BP KEP

Premier Włoch Giorgia Meloni jest przekonana, że obecność papieża może wnieść decydujący wkład w znalezienie etycznych i kulturowych ram dla wykorzystania sztucznej inteligencji.

Papież Franciszek poleci w piątek helikopterem na spotkanie grupy G7 w Apulii. Według Watykanu, przybędzie na miejsce konferencji Borgo Egnazia około godz. 13:00. Tam wygłosi przemówienie na temat sztucznej inteligencji (AI).

Oczekuje się również dwustronnych spotkań z szefami państw i rządów, w tym spotkania z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Papież wróci do Watykanu około godziny 20:30.

Stolica Apostolska nie jest członkiem państw G7. Jej udział w szczycie wynika z inicjatywy szefowej włoskiego rządu Giorgii Meloni. Obecnie przewodniczy ona grupie siedmiu wiodących demokratycznych krajów uprzemysłowionych. Papież będzie obecny w ramach sesji informacyjnej, w której mogą uczestniczyć również państwa spoza G7.

Meloni niespodziewanie ogłosiła pod koniec kwietnia, że Franciszek będzie pierwszym papieżem, który weźmie udział w spotkaniu. Powiedziała wtedy, że chce, aby propozycje Watykanu dotyczące „etyki algorytmów” zostały omówione podczas szczytu. Jest przekonana, że obecność papieża może wnieść decydujący wkład w znalezienie etycznych i kulturowych ram dla wykorzystania sztucznej inteligencji.

Nowa technologia rodzi szereg pytań moralnych i etycznych w różnych obszarach. Papież i Watykan od lat zwracają na to uwagę. Franciszek zaproponował już międzynarodowy traktat regulujący rozwój i wykorzystanie sztucznej inteligencji.

W 2020 r. Papieska Akademia Życia opublikowała „Rzymskie wezwanie do etyki AI”, dokument dotyczący przestrzegania zasad etycznych w korzystaniu z AI. Sygnatariusze zobowiązują się do przestrzegania zasad takich jak przejrzystość, integracja, odpowiedzialność, bezstronność i ochrona danych.

Szczyt G7 odbędzie się w dniach 13-15 czerwca w Borgo Egnazia w Apulii.

Źródło: ekai