Papież Franciszek spotka się z komikami i Whoopi Goldberg

2024-06-11 18:20
Whoopi Goldberg
Autor: Daniel Langer

W piątek, 14 czerwca, Franciszek będzie pierwszym papieżem w historii, który pojedzie na spotkanie G7. Wcześniej zwierzchnik Kościoła katolickiego spotka się na audiencji w Watykanie z ponad 100 komikami, w tym z Whoopi Goldberg. Pochodzą z 16 krajów, głównie z Europy, ale także z Ameryki Południowej, USA i Timoru Wschodniego. W tym spotkaniu chodzi o oddanie czci pięknu ludzkiej różnorodności i szerzenie orędzia pokoju, miłości i solidarności.

Oprócz amerykańskiej aktorki, piosenkarki i komiczki Whoopi Goldberg, która zasłynęła z komedii "Zakonnica w przebraniu" (Sister Act), na liście uczestników znajduje się również włoski artysta uliczny Maupal, autor graffiti papieża Franciszka. Oczekuje się, że w audiencji weźmie udział 105 artystów z całego świata, a także 68 osób towarzyszących. Spotkanie ma na celu zbliżenie Kościoła katolickiego z komikami i artystami z całego świata, podobnie jak w zeszłym roku, kiedy Franciszek spotkał się w Kaplicy Sykstyńskiej z 200 pisarzami, twórcami teatralnymi, architektami, malarzami, rzeźbiarzami i innymi czołowymi twórcami. 

Włochy będą reprezentowane przez 67 artystów, w tym Valerię Graci, Marco Marzoccę, Lino Banfiego i Paolo Migone. Z Polskę przyjedzie ilustratorka, autorka książek, ikonopisarka - Dorota Łoskot-Cichocka.

Papież codziennie modli się o "dar humoru", zgodnie z komunikatem prasowym Watykanu na temat piątkowego spotkania z komikami. Zwierzchnik Kościoła katolickiego jest również świadomy "wielkiego wpływu, jaki sztuka komedii ma na współczesną kulturę" i "jednoczącej wartości śmiechu". Komicy i komedie mogą również inspirować do refleksji nad kondycją ludzką i sytuacjami historycznymi oraz przyczyniać się do "bardziej empatycznego i zjednoczonego świata".

Według Franciszka, komicy, czy to jako aktorzy, artyści komiksowi/karykaturzyści, autorzy czy inni twórczo dowcipni ludzie, mają również dar „wymyślania nowych wizji świata”. Chwali ironię jako „wspaniałą cnotę”. Według Watykanu, spotkanie papieża z komikami z całego świata ma na celu uczczenie „piękna ludzkiej różnorodności” i promowanie „przesłania pokoju, miłości i solidarności”. Jest to również „ważny moment dialogu międzykulturowego”.

Sam papież Franciszek znany jest z zamiłowania do żartów. Często spotykał się z komikami w Watykanie, a włoski komik i reżyser Roberto Benigni odegrał ostatnio ważną rolę podczas spotkania dzieci z papieżem.

Źródło: ekai