Papież na „Anioł Pański”: życie wewnętrzne wymaga dobrego przygotowania

2023-11-12 13:35
Papież Franciszek
Autor: AP

O znaczeniu przygotowania naszego życia wewnętrznego na spotkanie z Bogiem mówił Ojciec Święty w rozważaniu przed niedzielną modlitwą „Anioł Pański”.

Franciszek nawiązał do czytanej dziś w liturgii przypowieści o pannach mądrych i nieroztropnych (Mt 25, 1-13). Podkreślił, że życie jest wielkim przygotowaniem na spotkania z Panem Jezusem. Analizując fragment Ewangelii Ojciec Święty wskazał, że różnica między pannami mądrymi a głupimi polega właśnie na przygotowaniu. Chodzi nie tyle o pozory, ile o to, co jest w głębi nas samych: troskę o życie wewnętrzne. Troska ta polega między innymi na wsłuchaniu się w nasze serce, czuwaniu nad swoimi myślami i uczuciami, milczenie.

Papież przestrzegł ich przed niebezpieczeństwem aktywizmu i zachęcił do budowania osobistej relacji z Bogiem. Wskazał, że życie wewnętrzne nie może być improwizowane, lecz musi być przygotowane poprzez “poświęcenie odrobiny czasu każdego dnia, wytrwale na modlitwę i służbę innym, Panu, który jest celem życia”.

Po odmówieniu modlitwy „Anioł Pański” i udzieleniu apostolskiego błogosławieństwa Ojciec Święty zaapelował o pokój w Sudanie, Ziemi Świętej i Ukrainie. -  Jestem blisko cierpienia drogich mieszkańców Sudanu i zwracam się z serdecznym apelem do lokalnych przywódców, aby ułatwili dostęp pomocy humanitarnej i wraz z wkładem wspólnoty międzynarodowej działali na rzecz poszukiwania rozwiązań pokojowych - apelował Franciszek. Jak dodał, każdego dnia myśli też o bardzo poważnej sytuacji w Izraelu, w Palestynie. - Dość bracia, wystarczy. W Strefie Gazy należy natychmiast pomóc rannym, chronić ludność cywilną, zapewnić więcej pomocy humanitarnej dla wyczerpanej ludności. Niech zostaną uwolnieni zakładnicy, wśród których jest wiele osób starszych i dzieci - mówił Ojciec Święty.

Zwracając się do pielgrzymów Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego przybyłych do Rzymu na obchody 400-lecia męczeństwa św. Jozafata Kuncewicza papież powiedział:

- Z radością witam pielgrzymkę ukraińskich wiernych i bazylianów - widzę tam ukraińskie flagi - którzy przybyli z różnych krajów, aby świętować czterechsetną rocznicę męczeńskiej śmierci św. Jozafata. Modlę się z wami o pokój w waszym udręczonym kraju. Bracia i siostry, nie zapominajmy o umęczonej Ukrainie!

Źródło: niedziela.pl