Papież nie wyklucza wizyty w Korei Północnej

2022-08-25 12:51
Pjongjang
Autor: David Stanley/wikimedia commons

Franciszek oświadczył, że zamierza odwiedzić rządzoną przez komunistów Koreę Północną, jeśli otrzyma zaproszenie od władz w Pjongjangu. To wynika z zapowiedzi wywiadu, którego Ojciec Święty udzielił 24 sierpnia południowokoreańskiemu nadawcy publicznemu KBS. Ma zostać wyemitowany 26 sierpnia.

W przeszłości Franciszek wiele razy mówił o tym, że chce odwiedzić Koreę Północną, ale po raz pierwszy zwrócił się do władz tego kraju z postulatem wystosowania zaproszenia. Przez znaczną część wywiadu, który trwał około 30 minut, Ojciec Święty mówił o wojnie i pokoju. Powtórzył swoje zaniepokojenie produkcją broni. Według Franciszka, pieniądze wydane w ciągu roku na produkcję broni mogłyby rozwiązać problem głodu na świecie.

Ojciec Święty wezwał też Koreańczyków z Południa, którzy ucierpieli w wyniku wojny, do podejmowania działań na rzecz pokoju. Zapewnił o swojej modlitwę, by Bóg towarzyszył Koreańczykom zarówno z Południa jak i z Północy.

Ekskluzywny wywiad KBS z papieżem Franciszkiem odbył się przed konsystorzem, na którym prefekt Dykasterii ds. Duchowieństwa, abp Yoo Heung-sik, jako czwarty Koreańczyk w historii zostanie ustanowiony kardynałem.

Źródło:ekai