Papież: niech Polska będzie ziemią, która chroni życie w każdym jego momencie

2024-03-20 16:08
Papież Franciszek w szpitalu. Miał poważne problemy z głosem podczas audiencji
Autor: EPA/ANGELO CARCONI

Papież Franciszek zaapelował, by Polska była "ziemią, która chroni życie w każdym jego momencie". Słowa te skierował do Polaków podczas środowej audiencji generalnej w Watykanie. Mówiąc o trwających konfliktach, prosił o wysiłki na rzecz negocjacji, by zakończyć wojny.

Po raz kolejny papież nie przeczytał tekstu katechezy i pozdrowień dla poszczególnych grup językowych z powodu przedłużających się problemów z głosem. Lekturę katechezy powierzył swojemu współpracownikowi.

Zwracając się do Polaków, Franciszek podkreślił: "Co roku 24 marca obchodzicie w Polsce Narodowy Dzień Życia. Myśląc o waszej ojczyźnie, chciałbym odnieść do niej moje marzenie, jakie kilka lat temu wyraziłem, pisząc o Europie. Niech Polska będzie ziemią, która chroni życie w każdym jego momencie, od chwili, gdy pojawia się w łonie matki, aż do jego naturalnego kresu". "Nie zapominajcie, że nikt nie jest panem życia, czy to swojego, czy też innych" - dodał.

Tematem przeczytanej przez lektora papieskiej katechezy była roztropność, jedna z czterech cnót kardynalnych.

"Bóg nie chce, byśmy byli tylko święci, ale byśmy byli mądrymi świętymi, ponieważ bez roztropności wystarczy chwila, by zejść na manowce" - podkreślił Franciszek. Jak zauważył, roztropność jest potrzebna "w świecie zdominowanym przez pozory, powierzchowne myśli, banalność zarówno dobra, jak i zła".

Warto przypomnieć, że do ochrony życia Papież odniósł się również w swej autobiografii, która wczoraj trafiła do księgarń. „Musimy zawsze bronić ludzkiego życia, od poczęcia do śmierci – mówi Franciszek. - Nigdy nie przestanę powtarzać, że aborcja jest morderstwem, czynem zbrodniczym, nie ma innych słów: oznacza odrzucenie, wyeliminowanie ludzkiego życia, które jest niewinne. To porażka dla tych, którzy ją praktykują i dla tych, którzy stają się jej wspólnikami: morderców do wynajęcia!” Franciszek zaznacza, że fundamentalne znaczenie ma też obrona klauzuli sumienia. Sprzeciwia się także praktyce surogacji, która zagraża godności mężczyzn i kobiet, a dzieci traktuje jak towar.

Źródło: info.wiara.pl, Vatican News