Papież solidarny z Brazylią, która ucierpiała podczas ulewnych deszczy

2022-02-21 8:30 Justyna Bieniek
Brazylia
Autor: Gleilson Miranda/Governo do Acre/wikimedia commons

Franciszek wyraził solidarność z ofiarami niespotykanych dotąd burz i ulew w brazylijskim regionie miasta Petrópolis. Wywołane wodą obsunięcia ziemi zniszczyły wiele domów i doprowadziły do śmierci blisko 200 osób. Wiele jest rannych i zaginionych.

Biskup Gregório Paixão zaapelował do wiernych, aby przyjęli do swoich domów tych, którzy stracili wszystko. Sam też zaprosił do swojej rezydencji jedną z poszkodowanych rodzin. Wezwał do udostępnienia m.in sal parafialnych dla ofiar tragedii.

W kraju trwa zbiórka żywności, środków higienicznych i odzieży dla poszkodowanych. Według hierarchy, akcja charytatywna powinna być też wsparta braterską modlitwą za tych, którzy nie przeżyli i za rodziny, które utraciły swoje domy oraz dobra materialne. Biskup Gregório ixão ogłosił wczorajszą niedzielę dniem modlitwy za ofiary kataklizmu.

Kard. Pietro Parolin w imieniu Franciszka przesłał telegram z kondolencjami dla rodzin, które straciły swoich bliskich. Ojciec Święty solidaryzuje się także z tymi, którzy stracili dorobek swojego życia. Papież prosi Boga Ojca Miłosierdzia o wieczny odpoczynek dla zmarłych, pocieszenie dla cierpiących wypraszając dla nich przywrócenie ukojenia i pociechy, oraz chrześcijańskiej nadziei dla wszystkich dotkniętych przez tę bolesną próbę.

Również prezydium brazylijskiego episkopatu skierowało przesłanie, w którym wyraża solidarność ze wszystkimi, których dotknęła tragedia. Biskupi wzywają wiernych do dawania świadectwa wiary poprzez gesty solidarności. Równocześnie episkopat zapewnia cierpiących, że w tym trudnym czasie Kościół będzie spieszył z braterską pomocą. Hierarchowie skierowali apel do władz, by wykazały konkretne zatroskanie o wszystkich dotkniętych tragedią.

Źródło: ekai