Parafia w Niedzborzu wzbogaciła się o relikwie św. Rity

2022-05-24 12:17
Św. Rita z Cascii
Autor: public domain Św. Rita z Cascii

Do parafii św. Mikołaja w Niedzborzu w diecezji płockiej wprowadzono relikwie św. Rity, żyjącej na przełomie XIV i XV wieku patronki spraw trudnych i beznadziejnych. Zgodnie z tradycją, poświęcono też róże dedykowane tej świętej.

Relikwie św. Rity oraz jej figura z włoskiej Cascii znalazły się w parafii św. Mikołaja w Niedzborzu staraniem jej proboszcza ks. Zbigniewa Olszewskiego. - W parafii od kilkunastu lat rozwija się kult św. Rity, który ma związek z pewnym cudownym uzdrowieniem. Odbywa się też odpust na św. Ritę. Przy jej obrazie każdego 22 dnia miesiąca gromadzi się grupa wiernych z parafii, a także z Ciechanowa czy Mławy. Mamy już obraz św. Rity, a teraz także relikwie i figurę. Na stałe będzie ona umieszczona przy bocznym ołtarzu – zapowiedział duszpasterz.

Mszy św. w dniu wprowadzenia relikwii przewodniczył ks. kan. dr Jarosław Kwiatkowski, wykładowca w Wyższym Seminarium Duchownym w Płocku i pracownik Archiwum Kurii Diecezjalnej. - Przyszła do nas święta ubrana w codzienność: kochająca matka długo nie umiejących kochać dzieci, wdowa przebaczająca zabójcom męża, kobieta o sercu umiejącym patrzeć dalej, w wieczność i wołająca o ocalenie dla swoich w imię tej wieczności, nawet za cenę doczesności, mniszka zamknięta w celi przez współsiostry, róża cierniem znaczona; ta, w której jeszcze raz spełnił się Boży cud: to, co nieogarnione przez największe, ukryło się w tym, co najmniejsze – mówił ks. Kwiatkowski.

Powiedział, że od św. Rity trzeba uczyć się bezgranicznego zaufania Bogu, wiary, że niemożliwe staje się możliwe, kiedy człowiek ufa i kocha. Można się od niej uczyć przebaczenia, modlitwy o pokój, modlitwy za nieprzyjaciół. Św. Rita pokazała, że „przebaczenie jest nie emocją, nie chwilowym uniesieniem, nie zapomnieniem krzywd, ale wyborem wolności od nienawiści, od uprzedzeń, od chęci zemsty”. Ona pomaga też otrzymać przebaczenie od Boga.

Zgodnie z tradycją związaną ze św. Ritą, na zakończenie mszy św. zostały poświęcone róże. Kobiety złożyły je potem przed figurą świętej. Odbyła się też procesja z relikwiami i figurą św. Rity.

Źródło: KAI